Fidesz stratil za dva mesiace 800 tisíc priaznivcov

Fidesz stratil za dva mesiace 800 tisíc priaznivcov
Zdroj foto: SITA/AP
Pokles podpory vládnej strany Fidesz pokračoval aj začiatkom decembra. Kým v októbri by tento politický subjekt volilo ešte 35 percent oprávnených voličov, v novembri to už bolo 30 percent a v decembri iba 25 percent. Vyplýva to z výsledkov prieskumu maďarského inštitútu Ipsos, ktoré dnes zverejnila agentúra MTI.

Tábor priaznivcov Fideszu za dva mesiace opustilo 800.000 voličov. Najväčší úbytok zaznamenali u ľudí žijúcich na vidieku a u starších ľudí, pričom mierne nadpriemerný pokles priaznivcov je badateľný aj v kategórii inteligencie, bohatých ľudí a obyvateľov hlavného mesta.

Spomedzi opozičných strán si posilnil pozície ultrapravicový Jobbik, ktorý po novembrových 12 percentách získal v decembri 14 percent.

Maďarská socialistická strana (MSZP) zostáva treťou najsilnejšou parlamentnou stranou - podporilo ju 11 percent respondentov, rovnako ako v novembri.


Po tri percentá voličov preferovali ochranársku stranu Politika môže byť iná (LMP) a Demokratickú koalíciu (DK).


Pomer pasívnych voličov ďalej stúpa: v novembri to bolo z októbrových 30 percent o päť percent a v decembri o ďalšie štyri percentá na 39 percent.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Hovorili sme i s Tomášom Strážayom zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá