Ukrajinskí separatisti tvrdia, že začali s odsunom ťažkých zbraní

Ukrajinskí separatisti tvrdia, že začali s odsunom ťažkých zbraní
Zdroj foto: SITA/AP
Vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) dnes oznámilo, že na juhu Doneckej oblasti začalo sťahovať svoje ťažké zbrane s kalibrom nad 100 mm. Informovala o tom dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na podpredsedu "parlamentu" DĽR Denisa Pušilina.

Predstavitelia vedenia DĽR už minulý týždeň deklarovali pripravenosť dodržiavať prímerie, ktorého začiatok bol naplánovaný na 9. decembra. Žiadali však, aby rovnaké kroky podnikli aj ukrajinské vládne sily.

Ukrajinské agentúry pripomenuli, že 4. decembra sa prezident Petro Porošenko stretol s vedením tzv. silových rezortov, aby spoločne posúdili ďalšie kroky, ktoré by mali nasledovať v súvislosti s jednodňovým prímerím. Zvažovali aj scenár ďalšieho postupu v prípade, že by separatisti prímerie nerešpektovali. Bližšie podrobnosti agentúry neuviedli.

Najnovšie prímerie sa zaviazali dodržiavať obe strany, ale podobne ako v prípade dohody o zastavení paľby z 5. septembra, aj teraz dochádza k prestrelkám. Obe strany však zhodne konštatovali zníženie napätia vo vojenskej oblasti.


Nové prímerie na východe Ukrajiny platí od utorkového dopoludnia. Hovorca ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko v utorok avizoval, že ak obe strany budú dodržiavať prímerie, bude možné prejsť k realizácii ďalších bodov minského protokolu vrátane odsunu zbraní mimo územia 15 kilometrov širokej nárazníkovej zóny, prepustiť zajatcov, odstrániť nastražené míny, obnoviť kontrolu na štátnych hraniciach a napokon aj stiahnuť všetky zbrane a demilitarizovať oblasť konfliktu.


Predpokladá sa, že toto zastavenie paľby bude predchádzať ďalšiemu kolu rokovaní o urovnaní konfliktu v Donbase, v ktorom ako sprostredkovateľ vystupuje aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Presný termín schôdzky si mali konfliktné strany dohodnúť v stredu prostredníctvom konferenčného rozhovoru, ktorý bol však na poslednú chvíľu zrušený. Náhradný termín zatiaľ neurčili.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá