Palestínsky minister zomrel po konfrontácii s izraelskými vojakmi

Pri konfrontácii s izraelskými vojakmi zomrel v stredu palestínsky minister. Stalo sa tak počas demonštrácie na okupovanom Západnom brehu, informuje agentúra Reuters.

Päťdesiatnika Ziáda Abu Ajna, ministra bez portfólia, avšak zodpovedného za otázku izraelských osád na palestínskych územiach, odviezla z miesta incidentu v obci Turmusíja sanitka, počas cesty do blízkeho Rámalláhu však zraneniam podľahol.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás označil ministrovu smrť za "barbarský čin, o ktorom nemožno mlčať, ani ho akceptovať". Zároveň vyhlásil trojdňový celonárodný smútok a povedal, že po vyšetrovaní podnikne "potrebné kroky". Prípad vyšetruje izraelská armáda.

Asi stovka zahraničných a palestínskych aktivistov bola na ceste k jednej izraelskej osade, kde chceli zasadiť stromy a protestovať, keď ich podľa svedkov zastavili na provizórnom kontrolnom stanovišti asi 15 izraelskí vojaci. Tí proti nim použili slzotvorný plyn a došlo ku konfrontácii. Minister bol pritom zasiahnutý, pričom detaily sa v závislosti od zdroja líšia. Podľa niektorých zomrel po inhalácii plynu, iní tvrdia, že ho udreli a sotili vojaci alebo zasiahol kanister s plynom. Incident sa odohral v čase zvýšeného napätia v regióne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá