Novým kosovským premiérom sa stal konzervatívec Mustafa

Novým kosovským premiérom sa stal konzervatívec Mustafa
Zdroj foto: SITA/AP
Kosovský parlament v utorok podporil novú vládu pod vedením bývalého starostu Prištiny Isu Mustafu, ktorá vznikla šesť mesiacov po predčasných parlamentných voľbách.

Podľa údajov portálu Balkan Insight zahlasovalo 73 zo 120 poslancov za kabinet zostavený po dohode medzi Mustafovou Demokratickou ligou Kosova (LDK) a konkurenčnou Demokratickou stranou Kosova (PDK) na čele s doterajším premiérom Hashimom Thaçim. Ten bude po novom jedným z troch vicepremiérov a ministrom zahraničných vecí. Balkan Insight uvádza, že v novej vláde je dokopy 21 ministrov, čo je o dvoch viac ako v tej predošlej. Okrem LDK a PDK je vo vláde zastúpená aj strana Srbská kandidátka pre Kosovo a Metohiju presadzujúca záujmy kosovských Srbov, ktorej politik Branimir Stojanović sa stal takisto jedným z vicepremiérov.

Dohoda o zdieľaní moci medzi najväčšími stranami vyriešila patovú situáciu po júnových voľbách, v ktorých Thaçiho PDK zvíťazila, v parlamente však získala iba 37 kresiel. Opozičná LDK skončila ako druhá s 30 kreslami. Podľa Balkan Insight koaličná dohoda stanovuje aj to, že po vypršaní mandátu terajšej prezidentky Atifete Jahjagovej v roku 2016 ju nahradí Thaçi, ktorý stál na čele kosovskej vlády od roku 2008, keď územie vyhlásilo nezávislosť od Srbska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá