Smer-SD bude možno pre jednu zdravotnú poisťovňu hľadať širšiu podporu

Aktualizované:
Na príprave unitárneho systému jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku sa, aj keď potichu, naďalej pracuje. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to potvrdil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

"Dali sme v tomto prípade nohu z pedálu, chceme pripraviť taký plán, ktorý nebude v žiadnom prípade protiústavný, nebude ho možné napadnúť," vysvetlil. Keď bude pripravený, vládny Smer-SD preň bude pravdepodobne hľadať širšiu podporu.

"Potom bude otázka zodpovednosti, či to má prijať vláda tesne pred koncom svojho volebného obdobia, alebo či by nebolo zodpovednejšie získať na tento program koaličného partnera, ak bude táto možnosť, alebo aj ústavnú väčšinu," avizoval Kažimír.

Vo chvíli, keď sa pustia súkromné firmy do verejného sektora, napríklad zdravotného poistenia, nie je podľa neho jednoduché vytlačiť ich z tohto priestoru. "Na základe zmlúv o ochrane investícií sa začnú biť o svoj zisk. Máme s tým skúsenosť, skúsili sme to a doteraz sa ťaháme na arbitrážnych súdoch s nimi za prsty," pripomenul snahu prvej vlády Roberta Fica zakázať zisk zdravotných poisťovní.

Nezaradený poslanec Jozef Kollár sa pridal ku kritike súčasného nastavenia financovania zdravotníctva. Podľa vlastných slov by najradšej zrušil zdravotné odvody a nahradil ich zdravotnou daňou. Systém, akým sa na Slovensku tieto odvody platia, totiž už teraz viac pripomína vysoko solidárnu daň.

"V tej chvíli by sme mohli zo systému vyhodiť všetky zdravotné poisťovne. Každý by platil zdravotnú daň a priame platby z rozpočtu by išli pre zdravotné zariadenia, ktoré robia výkon zdravotnej starostlivosti. Ušetrili by sme množstvo peňazí," vysvetlil výhody tejto zmeny Kollár. Podľa neho takto fungujú aj viaceré krajiny v EÚ.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá