Maďarská polícia odkazuje ženám: Ak flirtuješ, môžeš si za znásilnenie

Maďarská polícia odkazuje ženám: Ak flirtuješ, môžeš si za znásilnenie
Zdroj foto: youtube
Búrlivé ohlasy vyvolala kampaň maďarskej polície, ktorá mala upozorňovať na prevenciu voči sexuálnemu násiliu. Policajti totiž vinili zo zodpovednosti za násilie samotné ženy.

Zodpovedná si ty

Maďarská polícia vytvorila video, ktoré má varovať mladé ženy pred znásilnením. Videozábery ukazujú mladé ženy, ktoré pijú alkohol, nosia odhaľujúce oblečenie a v nočnom klube flirtujú s mužmi. Na konci jednu z mladých žien napadnú maskovaní útočníci a skončí bezvládne na zemi. „Ty si za to zodpovedná, ale môžeš tomu predísť,“ to je hlavný odkaz maďarskej polície v preventívnej akcii, ktorá cieli hlavne na študentov.

Kampaň vyvolala okamžite vlnu nevôle. Polícia z Baranskej župy, ktorá je autorom videa, sa však bránil: „Skúsenosti ukazujú, že prevencia hrá veľkú úlohu. Flirtovanie mladých dievčat môže často vyvolať násilie,“ pritvrdili v odpovedi strážcovia zákona.

Ženské spolky a ľudskoprávne organizácie sú pobúrené. Prekáža im, že polícia hádže vinu na obete namiesto toho, aby im pomáhala. „Poslaním polície je najmä chrániť a slúžiť verejnosti a nie obviňovať obete, alebo potenciálne obete, alebo posúvať zodpovednosť na ne,“ svorne tvrdia. Žiadajú, aby video stiahli z obehu a zo školskej kampane.

Mimovládky: Oblečenie nie je hlavným faktorom

V spoločnom vyhlásení maďarské mimovládne organizácie uviedli, že oblečenie v podobných prípadoch nie je základným faktorom. Trestné činy voči ženám, vrátane sexuálneho násilia, sú často páchané v bezpečí domovov alebo na pracovisku. Rovnako zdôrazňujú, že takéto zobrazenie nelichotí ani mužom.

Policajná kampaň ich zobrazuje ako indivíduá, neschopné sebakontroly. Video podsúva myšlienku, že v reakcii na uvoľnené správanie dievčat rýchlo a agresívne vzplanú.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá