Greenpeace a Sieť kritizujú navýšenie peňazí na dostavbu Mochoviec

Greenpeace a Sieť kritizujú navýšenie peňazí na dostavbu Mochoviec
Zdroj foto: SITA
Dohodu akcionárov Slovenských elektrární, čiže štátu a talianskej spoločnosti Enel, na navýšení prostriedkov pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) kritizuje organizácia Greenpeace a aj opozičná strana Sieť.

Greenpeace poukazuje na to, ako je jadrová energia pre krajinu zlá a nevýhodná, strana Sieť upozorňuje, že dostavba mochoveckých blokov sa oproti pôvodným plánom predražila už o 70 %.

Opozičnej strane Sieť prekáža pri schválení navýšenia rozpočtu pre dostavbu jadrových blokov, že štát s tým súhlasil aj napriek tomu, že nedokáže odpovedať na viacero otázok. "Je toto konečný účet? Aké reálne garancie ponúka dnes Enel na to, že Mochovce naozaj dostavia a spustí? Predseda vlády ešte nedávno o tom otvorene pochyboval. Čo sa medzičasom zmenilo? Možno príležitosť na tom zarobiť? Ak projekt dostavby zlyhá alebo sa ešte viac predraží, kto a v akom rozsahu za to ponesie zodpovednosť?“ pýta sa strana Sieť.

Podľa nej by mal celý projekt podliehať nezávislej nadstraníckej kontrole. "Preto navrhujeme zriadenie osobitného tímu pod gesciou Národnej rady SR, ktorý budú tvoriť nezávislí odborníci so skúsenosťou z oblasti výstavby a prevádzky jadrových elektrární. Kľúčovými úlohami tímu bude nezávislý audit opodstatnenosti navyšovania investičných prostriedkov, kontrola výkonu akcionárskych práv zástupcami štátu, a dozor nad procesom prípadného predaja podielu v Slovenských elektrárňach, ktorý má aj národno-bezpečnostný rozmer,“ konštatuje strana v zverejnenom stanovisku.

Ďalšie zdraženie dostavby Mochoviec je podľa ochranárov dôkazom nezmyselnosti investovania do jadrovej energetiky. "Vláda nedokáže nájsť 300 miliónov eur na oddlženie nemocníc, peniaze na platy zdravotných sestier, zlepšenie financovania školstva alebo zvýšenie dôchodkov. Ale ďalších 282 miliónov eur z verejných zdrojov pre kamarátov z jadrového priemyslu odklepne bez problémov,“ uviedol koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký. Podľa “zelených“ Slovensko prišlo vďaka mochoveckému projektu už o viac ako 700 miliónov eur v podobe nevyplatených dividend. "Čomu vďačí atómový biznis sa takéto výsostné postavenie?“ pýta sa Široký, podľa ktorého starý a nekvalitný sovietsky projekt podporila každá slovenská rodinou sumou okolo 550 eur.

Štát ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární na piatkovom valnom zhromaždení podniku zdvihol ruku za navýšenie prostriedkov potrebných pre dostavbu Mochoviec. Dostavba mochoveckých blokov tak bude stáť vyše 4,6 miliardy eur. Pôvodne sa pritom hovorilo o sume 2,8 miliardy eur, neskôr o čiastke 3,8 miliardy eur. Akcionári taktiež na valnom zhromaždení definitívne schválili termíny dostavby jadrových blokov. Tretí blok by mal začať komerčne vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr.

Projekt výstavby tretieho a štvrtého reaktora v Mochovciach sa začal ešte za bývalého režimu. V roku 1992 sa projekt pre nedostatok financií zastavil. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. V súčasnosti je tretí blok dokončený takmer na 80 percent a štvrtý na 60 percent. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá