Hitlerov akvarel z roku 1914 vydražili za za 130.000 eur

Hitlerov akvarel z roku 1914 vydražili za za 130.000 eur
Zdroj foto:
Až 130.000 eur zaplatil na dražbe v Norimbergu súkromný kupec z Blízkeho východu za akvarel Adolfa Hitlera z roku 1914. Kupec sa zúčastnil na aukcii osobne, citovala agentúra Reuters šéfku aukčného domu Weidler, Kathrin Weidlerovú, podľa ktorej sa o akvarel zaujímali aj ľudia z Ázie a Ameriky.

Obraz zobrazuje starú mníchovskú radnicu a je jedným z údajne až 2000 diel, ktoré Hitler namaľoval v rokoch 1905-1920. Akvarel predávali dve nemenované sestry, sedemdesiatničky z Nemecka. Weidlerová povedala, že sa rozhodli venovať 10 percent z výnosu na charitu, ktorá pomáha postihnutým deťom.

Päť ďalších Hitlerových obrazov predali na aukcii za 5000 až 80.000 eur.

Weidlerová povedala, že kupec dostal spolu s obrazom originálny, Hitlerovou rukou písaný doklad o predaji s dátumom 25. septembra 1916, čo je raritou u jeho diel. To tiež podľa nej vysvetľuje relatívne vysokú predajnú cenu obrazu. Súčasne to však vyvolalo pochybnosti kritikov o jeho pravosti. Pripomenuli Konrada Kujaua,  autora jedného z najslávnejších podvrhov 20. storočia - Hitlerových denníkov. Kujau mal ručne napísaný list od Adolfa Hitlera, v ktorom ho splnomocnil na vydanie svojich denníkov. List bol samozrejme nepravý, ale oklamal ním historikov.

Rad odborníkov sa vyslovil proti predaji obrazov neskoršieho nacistického diktátora. Nemecké právo ho však nezakazuje, ak na obraze nie sú symboly nacizmu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá