Vtáčiu chrípku zistili už na tretej farme v Holandsku

Vtáčiu chrípku zistili už na tretej farme v Holandsku
Zdroj foto: SITA/AP
Prítomnosť vysokoinfekčného kmeňa vírusu H5N8 spôsobujúceho vtáčiu chrípku zistili úrady na dvoch ďalších holandských farmách, oznámila vláda v piatok.

Ministerstvo hospodárstva uviedlo v liste zaslanom parlamentu, že ochorenie bolo potvrdené aj na farme v meste Tel Aar v strednom Holandsku a na farme v meste Kamperveen. Vírus typu H5N8 zistili pred niekoľkými dňami v holandskej dedine Hekendorp, kde vláda vydala 72-hodinový celoplošný zákaz prevozu všetkých hydinových produktov vrátane vajec či použitej podstielkovej slamy. Zistený vírus je príbuzný kmeňu, ktorý tento rok zabil milióny vtákov v Ázii, najmä v Južnej Kórei.

Kmeň je nebezpečný pre všetky druhy vtáctva, smrteľný je pre kurčatá a na ľudí môže byť prenosný len pri priamom styku s nakazenou hydinou. Nákazu u človeka však zatiaľ nezaznamenali. "Pre ľudí nie je až taký nebezpečný," povedal hovorca holandského ministerstva hospodárstva Jan van Diepen. Rovnaký typ vírusu v novembri potvrdili aj na morčacej farme v Nemecku ako aj v Británii. Podľa informácií nemeckých úradov nič nenaznačuje, že by sa nákaza vtáčej chrípky rozšírila aj mimo farmy na východe Nemecka, kde ju pred dvoma týždňami objavili.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok konštatovala, že po objavení nákazy kmeňom H5N8 na troch miestach Európy sa dá očakávať aj jej ďalší výskyt u vtáctva, dokonca aj u ľudí. "Myslím, že budeme mať aj nejaké ľudské prípady," povedala expertka z WHO Elizabeth Mumfordová. Kmeň H5N8 však zatiaľ u ľudí nezaznamenali a mnohí experti si myslia, že riziko pre človeka je minimálne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá