České dráhy zarábajú na slovenských vlakoch zadarmo desaťtisíce

České dráhy zarábajú na slovenských vlakoch zadarmo desaťtisíce
Zdroj foto: SITA
Na cestovaní zadarmo pre študentov a seniorov, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica na Slovensku, začali zarábať aj České dráhy, konštatuje na svojej internetovej stránke pražský denník Mladá fronta Dnes.

Slovenský národný dopravca, Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK), si totiž od Českých dráh prenajal zatiaľ do konca roka desiatky ojazdených vozňov aj niekoľko dieselových lokomotív. A podľa zmluvy, ktorú slovenský dopravca zverejnil v centrálnom registri zmlúv, dostanú České dráhy zaplatené 150 eur za každý prenajatý vozeň a deň a 240 eur za každú lokomotívu. V súčte tak zarobia v prepočte 200.000 korún denne (7231,44 eura).

České dráhy poslali na Slovensko svoje najstaršie osobné vozne radu B a BDT. Ide o najhoršie vozne, ktoré ČD majú s typickým koženkovým čalúnením. Celkovo si ich slovenská strana požičala 40. Súčasne ČD prenajali aj päť dieselových lokomotív radu 754. ŽSSK ich potrebujú pre veľký záujem o cestovanie zadarmo. Zmluva je uzavretá zatiaľ do konca tohto roka. Limit celej zmluvy je na 413.000 eur.

Na cestovné zdarma na Slovensku majú nárok aj českí študenti či seniori, dodávajú noviny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá