Ukrajinské strany sa dohodli na koalícii, chcú zrušiť poslaneckú imunitu

Ukrajinské strany sa dohodli na koalícii, chcú zrušiť poslaneckú imunitu
Zdroj foto: SITA/AP
Predstavitelia piatich ukrajinských politických strán podpísali dohodu o vytvorení koalície v parlamente, informovala dnes agentúra TASS.

Dohodu podpísali Blok Petra Porošenka, Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka, proeurópska strana Svojpomoc, populistická Radikálna strana a Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej.

V konečnom návrhu dokumentu sa strany zaviazali zrušiť poslaneckú imunitu a vyšetriť zabíjanie demonštrantov na kyjevskom Majdane, ku ktorému došlo vo februári tohto roka.

Na zozname úloh je aj "ochrana právnych záujmov krymských Tatárov, všetkých Ukrajincov žijúcich na dočasne okupovaných územiach Krymu a Sevastopola, v častiach Luhanskej a Doneckej oblasti a oslobodenie týchto území".

Dokument taktiež uvádza, že realizácia asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou bude tvoriť základ pre reformy v krajine.

Predčasné parlamentné voľby sa konali na Ukrajine 26. októbra. Okrem spomínaných strán sa do parlamentu dostal aj proruský Opozičný blok. Po voľbách začali Porošenko a Jaceňuk viesť rokovania o vytvorení "silnej demokratickej koalície" proeurópskych strán v parlamente, čo Západ privítal, uviedla agentúra RIA Novosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá