Do budovy poľskej volebnej komisie vtrhli demonštranti

Do budovy poľskej volebnej komisie vtrhli demonštranti
Zdroj foto: SITA/AP
Desiatky demonštrantov vtrhli v noci na dnes do varšavského ústredia poľskej volebnej komisie, aby vyjadrili nepokojnosť s meškaním pri zverejňovaní konečných výsledkov regionálnych a komunálnych volieb.

Protestujúci, najmä prívrženci pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS), podľa agentúry AP komisiu obsadili. Napokon zakročila polícia, ktorá demonštrantov z budovy vyviedla, informoval denník Rzeczpospolita.

Protestujúci požadovali rezignáciu členov komisie pre technické problémy počítačového systému, ktoré odďaľujú zverejnenie výsledkov nedeľňajších volieb. Zlyhanie systému spôsobilo, že hlasy z niektorých lokalít sa musia rátať manuálne.

Prokurátori vyšetrujú aj útok hackerov na stránku Štátnej volebnej komisie, v dôsledku čoho si museli jej predstavitelia zmeniť prístupové heslá. Útok hackerov pritom so zlyhaním počítačového systému nesúvisel. Tajomník ústrednej volebnej komisie Kazimierz Czaplicki podal pre zlyhanie systému v stredu večer demisiu, odstúpi k 1. decembru.

Podľa odhadov výsledkov zverejnených bezprostredne po skončení volieb vyhrala na vidieku práve hlavná opozičná strana PiS, zatiaľ čo vládnuca Občianska platforma (PO) získala veľké mestá.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá