Putin chce užšie vzťahy so Severnou Kóreou

Putin chce užšie vzťahy so Severnou Kóreou
Zdroj foto: SITA/AP
Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v stredu na hlbšie vzťahy so Severnou Kóreou v záujme zvýšenia regionálnej bezpečnosti. Ruský líder sa tak vyjadril deň po stretnutí s osobným vyslancom severokórejského lídra Kima Čonga-una v Moskve.

Vysokí predstavitelia KĽDR navštevujú Rusko len zriedkavo, komunistická krajina sa však teraz snaží získať podporu Ruska v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá rozhodne, či sa budú lídri KĽDR za svoje zločiny zodpovedať pred Medzinárodným trestným súdom (ICC). Rusko má v rade právo veta. Kremeľ neposkytol o rokovaniach Putina s Čchom Rjongom-haom, ktorý je na sedemdňovej návšteve Ruska, žiadne podrobnosti.

"Ďalšie prehlbovanie politických vzťahov a obchodnej a ekonomickej spolupráce je jednoznačne v záujme občanov oboch krajín ako aj v záujme zaistenia regionálnej stability a bezpečnosti," povedal Putin po stretnutí v štátnej televízii. Podľa zdroja z ruského ministerstva zahraničia Čcho bude na sérii stretnutí rokovať o bilaterálnych vzťahoch, hospodárskej spolupráci a jadrovom programe KĽDR. Rusko je jednou z piatich mocností, ktoré rokujú so Severnou Kóreou o jej jadrovom odzbrojení.

Výbor pre ľudské práva Valného zhromaždenia OSN schváli výzvu, aby sa najvyšší lídri KĽDR za svoje zločiny zodpovedali pred ICC. Definitívne by o tom mala rozhodnúť Bezpečnostná rada. Jeden z posledných spojencov KĽDR - Čína - ako stály člen BR OSN pravdepodobne v tomto prípade využije právo veta, pričom podobne sa údajne plánuje zachovať aj Rusko.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá