Exminister Fedor odchádza z SDKÚ, strane zaniká klub

Aktualizované:
Martin Fedor odchádza z SDKÚ, opúšťa aj poslanecký klub strany. Frešovcom tak v parlamente klub zanikne.

Odísť sa rozhodol po septembri

Poslanec Martin Fedor vystúpil z SDKÚ-DS i z jej poslaneckého klubu v NR SR. Klub strany tým v parlamente zaniká. Doteraz mal osem členov, počet členov klubu nesmie klesnúť pod osem. Ako povedal Fedor dnes na tlačovej besede, odísť zo strany sa rozhodol po septembrovom kongrese, kde skončil vo funkcii podpredsedu.

Fedor však z parlamentu odísť nemieni. Chce v ňom pôsobiť ako nezaradený poslanec. Rozhodnutie ako chce ďalej pôsobiť v politike oznámi do konca novembra. „Vstupoval som do tejto strany, pretože bola nádejou pre Slovensko ako aj zárukou modernizačnej, zodpovednej politiky. Dnes to nie je tá istá strana. Ešte pred mesiacom a pol som hovoril, že osudovo vnímam pripravovaný Kongres SDKÚ-DS a o tom, že sú nevyhnutné zmeny v oblasti programovej, personálnej i vo fungovaní strany, ktorá nemôže rezignovať na tzv. veľké témy slovenskej politiky. A práve na to SDKÚ-DS rezignovala,“ vyhlásil.

Fedor poprel, že by vstupoval do Siete. Chce sa o ďalšom svojom pôsobení v politike rozprávať s viacerými ľuďmi. „Politika musí byť o vecných riešeniach. Tie sa snažím hľadať,“ vyhlásil. Fedor o svojom rozhodnutí už informoval predsedu strany Pavla Freša. Ten to podľa neho zobral na vedomie.

Kongres bol zlomovým bodom

Neúspešný kongres sa podľa Fedora stal zlomovým bodom, keď definitívne začal uvažovať o ukončení svojho pôsobenia v tejto strane. „Rozhodol som sa urobiť tento krok s nádejou a presvedčením, že na Slovensku existuje veľký priestor pre vecnú, racionálnu a zodpovednú politiku. Politiku, ktorá nie je o náhodných výstreloch, predbiehaní sa v populistických návrhoch a marketingu, ale je programová a zodpovedná. Je to politika a cesta oveľa náročnejšia, ale viem, že len taká dokáže Slovensko pohnúť dopredu,“ konštatoval Fedor.

Z SDKÚ-DS vystúpili v tomto volebnom období viacerí poslanci. V roku 2013 odišla trojica Lucia Žitňanská, Magda Vášáryová a Miroslav Beblavý. Pred letom odišli Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Spolu s Fedorom na protest proti Frešovi v septembri odstúpili z postov podpredsedov aj ďalší podpredsedovia Ivan Štefanec a Viliam Novotný. Jozef Mikuš odstúpil ešte v júni.

Kusý: Frešo zostal sám

Predseda SDKÚ Pavol Frešo zostal po odstúpení všetkých podpredsedov z postov sám ako niekdajší generálny tajomník ústredného výboru KSČ Miloš Jakeš, ako kôl v plote, myslí si politológ Miroslav Kusý. Možný reštart strany preto považuje Kusý za veľmi ťažký.

Za dnešným odchodom exministra obrany vidí Kusý pád SDKÚ, ktorý sa potvrdil aj v komunálnych voľbách. "Komunálne voľby boli pádom SDKÚ-DS, ukázali, že strana stráca všeobecnú podporu po celom Slovensku. Odchod poslanca Fedora zo strany je pravdepodobne odrazom tejto situácie, že to pochopil," povedal Kusý.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá