Smer o Paškovom nástupcovi rozhodne do štvrtka, v hre je niekoľko mien

Aktualizované:
O nástupcovi Pavla Pašku na poste šéfa parlamentu chce Smer rozhodnúť "do 48 hodín." Médiami najviac skloňovaný kandidát Marek Maďarič zatiaľ nechce svoje šance komentovať.

Najprv vyhodnotia komunálne voľby

Strana Smer rozhodne o nástupcovi Pavla Pašku na pozícii predsedu národnej rady v priebehu 48 hodín. Novinárom to dnes pred rokovaním rozšíreného Predsedníctva Smeru-SD povedal šéf strany Robert Fico. Dnes sa chcú lídri sústrediť najmä na hodnotenie komunálnych volieb. "Nechcem, aby bol tento obrovský úspech Smeru-SD zatieňovaný personálnymi rozhovormi," zdôraznil však s tým, že táto téma sa dnes neobíde.

Na margo ďalšieho pôsobenia Pašku Fico povedal, že ako premiér nemá čas na riadenie strany a pravidelné stretávanie sa so štruktúrami. "Pavol Paška je podpredsedom strany zodpovedným za politické otázky. Chcem od neho, aby sa tejto práci venoval profesionálne, čiže bude súčasťou aparátu Smeru-SD, bude profesionálne riadiť niektoré úseky a tak, ako perfektne zvládal integráciu ľavice, očakávam od neho, že nahradí môj nedostatok času vo vzťahu k štruktúram," vysvetlil Fico.


Maďarič to necháva na vedenie

Najčastejšie sa ako nástupca Pašku vo funkcii spomína minister kultúry Marek Maďarič. "Tieto veci musia byť predebatované vo vedení. Z tohto pohľadu nepovažujem za korektné túto otázku komentovať," povedal dnes minister. Okrem Maďariča sa spomínajú aj mená ministrov Jána Richtera, Roberta Kaliňáka či Martina Glváča.

Pavol Paška oznámil odchod z funkcie aj z parlamentu po protestoch, na ktorých ľudia žiadali jeho odchod. Demonštrácie organizoval poslanec Alojz Hlina. Opozícia žiada Paškovu hlavu za to, že ho vidí za údajným tunelovaním slovenského zdravotníctva, aj za podozrivým nákupom CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Šéf parlamentu opozičné obvinenia odmieta, reagoval na ne trestnými oznámeniami.

Prvý protest zorganizoval Hlina pred Paškovým domom v Košiciach, kam prišli stovky ľudí, na Námestie SNP v Bratislave prišla viac ako tisícka. Hlina avizoval pokračovanie protestov, ak by Paška neodstúpil. Pre odchod z funkcie aj z parlamentu sa Paška rozhodol preto, že chce chrániť rodinu.

Fico: Nástupcu Pašku budeme zrejme loviť vo vládnych vodách

Strana Smer-SD bude pri hľadaní nástupcu Pavla Pašku (Smer-SD) na poste predsedu Národnej rady (NR) SR zrejme loviť vo vládnych vodách, teda v radoch ministrov. Po dnešnom rokovaní vedenia strany to novinárom povedal jej predseda Robert Fico.

Zároveň zopakoval, že do dvoch dní budú známe mená, ktoré bude odporúčať užšie vedenie Smeru-SD na post predsedu, ale aj podpredsedu NR SR namiesto Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD). Konečnú bodku za rošádami, ktoré sa udejú, má dať pondelkové (24.11.) Predsedníctvo Smeru-SD.

Paška bude podpredsedom Smeru pre politické otázky

Premiér Robert Fico potvrdil, že Paška bude profesionálnym podpredsedom strany Smer-SD. Za to by mal dostávať plat. Jeho pozícia bude prvý podpredseda pre politické otázky. "Bude mať na starosti zahranično-politickú agendu strany, lebo tam je toho veľa, ale najmä mi bude pomáhať v politických otázkach strany Smer-SD, teda komunikácii s inými stranami a komunikácii dovnútra," informoval Fico.

Paška, ktorý sa pri novinároch zastavil len na chvíľu, na otázku o svojej budúcnosti povedal, že bude robiť to, čo robí celý život. "Budem sa živiť prácou. Pochopte, že som urobil krok, ktorý bol nevyhnutný a nechajte na mňa, ako budem existovať," povedal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá