Proti Orbánovej vláde protestovalo v Budapešti 20.000 ľudí

Proti Orbánovej vláde protestovalo v Budapešti 20.000 ľudí
Zdroj foto: SITA/AP
Proti korupcii a politike vlády premiéra Viktora Orbána protestovalo dnes v Budapešti pred parlamentom podľa odhadov 20.000 ľudí. Po oficiálnom ukončení demonštrácie, ktorú organizátori nazvali Dňom verejného pobúrenia, sa dav začal tlačiť na schody parlamentu, v čom mu zabránila polícia.

Na základe výzvy organizátorov zo skupiny Deň verejného pobúrenia na Facebooku si ľudia priniesli okrem národnej vlajky aj vlajku Európskej únie na protest proti tomu, že vedenie parlamentu nedovolí, aby vlajka únie bola na priečelí zákonodarného zboru, ani v rokovacej sále.

V okolí námestia sú v pohotovosti početné policajné jednotky.

Demonštrácie proti maďarskej vláde Viktora Orbána sa dnes konajú aj v Békešskej Čabe, Miškovci, Pécsi, Debrecíne, Dunaújvárosi, Šoprone, Egri, Györi, Kecskeméte, Segedíne, Szolnoku, Keszthelyi, Szombathelyi i v iných maďarských mestách. V zahraničí vyšli do ulíc nespokojní Maďari v Berlíne, Londýne, Bristole, Bruseli a v Kitzbüheli.

Tieto demonštrácie pôvodne avizovali už 26. októbra na prvom protestnom zhromaždení proti zdaneniu internetu. Orbán síce medzičasom odvolal návrh na zavedenie dane na internet, ale organizátori sa domnievajú, že to bolo od premiéra iba dočasné rozhodnutie.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá