V komande, ktoré zavraždilo Kassiga, bol zrejme Brit aj Francúz

V komande, ktoré zavraždilo Kassiga, bol zrejme Brit aj Francúz
Zdroj foto: SITA/AP
Britský denník Daily Mail dnes napísal, že medzi členmi džihádistického komanda, ktoré brutálne zavraždilo niekoľko sýrskych vojakov a amerického rukojemníka Petra Kassiga, bol zrejme aj jeden Brit, 20-ročný študent medicíny. Pripustil to jeho otec Ahmed Muthana, žijúci vo waleskom Cardiffe.

Muthana v rozhovore pre Daily Mail pripustil, že medzi 16 členmi komanda mohol byť aj jeho 20-ročný syn Nasser. "Nie som si celkom istý, ale vyzeral ako môj syn," vyhlásil otec.

Dodal, že jeho syn sa teraz "za zabíjanie ľudí musí báť Alaha". "Môže čakať, že sa postaví tvárou v tvár Alahovi, keď zabíja ľudské bytosti," pýtal sa otec.

Peter Kassig, veterán vojny v Iraku, ktorý v Sýrii pôsobil ako humanitárny pracovník a zdravotník, je v poradí už piatym západným rukojemníkom zavraždeným príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Oznámenie o Kassigovej smrti bolo súčasťou v nedeľu zverejneného 15-minútového videozáznamu, v ktorom IS ukázal aj podrezanie najmenej 14 mužov - údajne pilotov a dôstojníkov lojálnych so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.

IS predtým zverejnil videozáznamy vraždy dvoch Američanov a dvoch Britov, v ktorých sa objavuje zamaskovaný, v čiernom odetý militant oháňajúci sa nožom a rozprávajúci s anglickým prízvukom. Médiá mu dali prezývku Džihádista John.

Vo videozázname, ktorý sa na internete objavil uplynulú nedeľu, väčšina členov džihádistického komanda nemá zahalenú tvár a mladým mužom, ktorý stojí vedľa Džihádistu Johna, by mohol byť spomínaný  Nasser Muthana.

Svojho občana v komande identifikovalo aj Francúzsko. Minister vnútra Bernard Cazeneuve dnes v Paríži uviedol, že "z analýzy francúzskej tajnej služby s veľmi vysokou pravdepodobnosťou vyplýva, že na vykonaní tohto zavrhnutiahodného činu sa priamo podieľal" aj občan Francúzska. Ide o Maxima Haucharda, ktorý pochádza z departementu Eure, a podľa Cazeneuva bol jedným z mužov, ktorí hnali väzňov na popravisko.

K jednotkám Islamského štátu v Sýrii a Iraku sa pripojili stovky dobrovoľníkov zo západnej Európy. Francúzska i britská vláda pred časom deklarovali, že každý z ich občanov, ktorý sa zúčastňuje na popravách, bude čeliť dôsledkom svojho konania.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzske orgány informovala, že francúzske súdy začali vlani viesť proti Hauchardovi predbežné vyšetrovanie kvôli podozreniu zo sprisahania a prípravy teroristických činov. Takto súdy konajú v prípadoch ľudí, ktorí bojovali v zahraničí po boku islamistov.

Hauchard bol podľa francúzskych médií vo svojom rodisku známy ako "priateľský, nekonfliktný a bezúhonný človek". V lete tohto roku v rozhovore pre spoločnosť BFMTV vysvetlil, že k bojovníkom Islamského štátu sa pridal, aby sa stal mučeníkom.

Obama potvrdil zabitie amerického rukojemníka Petra Kassiga

Prezident USA Barack Obama potvrdil, že militanti extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zabili amerického rukojemníka Petra Kassiga, ktorého uniesli vlani v Sýrii. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Kassiga nám vzala skutkom čistého zla teroristická skupina, ktorú svet oprávnene spája s neľudskosťou," uviedol Obama vo vyhlásení, ktoré poskytol novinárom počas nedeľňajšieho letu z Austrálie.

Prezident súčasne vyjadril sústrasť rodine zabitého rukojemníka a uistil ju o svojich modlitbách.

Bývalý americký vojak a veterán irackej vojny Peter Kassig (26) pôsobil v občianskou vojnou zmietanej Sýrii ako humanitárny pracovník a zdravotník. Pri tejto činnosti ho v októbri 2013 zajali ozbrojenci IS. Počas pobytu v zajatí sa obrátil na islam a prijal prvé meno Abdul-Rahman.

Na takmer 16-minútovom videozázname, zverejnenom v nedeľu na internete, vidno militanta so zakrytou tvárou, oblečeného v čiernom. Stojí pred odrezanou hlavou, o ktorej tvrdí, že je Kassigova.
Na videu tiež zaznelo varovanie, že IS zabije aj ďalších občanov USA, a to "na vašich (amerických) uliciach".

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá