Premiér Ponta priznal porážku v prezidentských voľbách, zvíťazil Iohannis

Rumunský socialistický premiér Victor Ponta priznal porážku v dnešnom druhom kole prezidentských volieb. Zdôraznil však, že nemá v úmysle odísť z postu predsedu vlády.

Ponta priznal porážku ešte pred zverejnením výsledkov hlasovania. Odhady zverejnené po zatvorení volebných miestností pritom avizovali veľmi tesný súboj oboch kandidátov: nad Pontom podľa exit pollov zvíťazil predstaviteľ liberálnej opozície, Klaus Iohannis, a to maximálne o zhruba 1,5 percenta.

Iohannis sa po zverejnení odhadov označil za víťaza prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti Facebook: "Zvíťazili sme. Vybojovali sme späť našu krajinu".

Predvolebné prieskumy predpovedali pohodlný triumf Pontu, ktorý v prvom kole z 2. novembra s vyše 10-percetným náskokom porazil Iohannisa, pôvodom Nemca zo Sedmohradska a dlhoročného starostu mesta Sibiu. Prvé oficiálne výsledky volieb budú zverejnené až po polnoci.

"Zatelefonoval som pánovi Iohannisovi a zablahoželal som mu," povedal Ponta novinárom krátko po zverejnení exit pollov. Zároveň ale vyhlásil, že mieni vládnuť ako premiér až do parlamentných volieb v roku 2016.

"Odmietam akékoľvek fámy o tom, že sa chystám odstúpiť, ak ma o takýto krok nepožiadajú moji kolegovia. Nemám žiaden dôvod rezignovať," povedal Ponta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá