Fico: Rozhodnutie Pašku je štátnické gesto, vzdá sa aj mandátu

Fico: Rozhodnutie Pašku je štátnické gesto, vzdá sa aj mandátu
Zdroj foto: TASR/Vladimír Benko
Rozhodnutie Pavla Pašku (Smer-SD) odstúpiť z funkcie predsedu NR SR je štátnické gesto, ktoré nie celkom vídame v slovenských pomeroch. Vyhlásil to dnes predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že Paška sa stal predmetom nevyberaných útokov. Šéf Smeru-SD zároveň potvrdil, že Paška sa vzdá aj mandátu poslanca.

"Bol cieľom, na ktorého sa valili neuveriteľné veci. Išlo to tak ďaleko, že sa organizovali protesty, dochádzalo k prejavom balkanizácie slovenskej politiky. Rozumiem, čo urobil. Ako otec, manžel a starý otec si musí chrániť rodinu. Uvažoval správne ako skúsený politik aj vo vzťahu k Smeru-SD, nechcel, aby jeho meno bolo naďalej atakované," povedal Fico.

Predseda Smeru-SD označil Pašku za mimoriadne zdatného v riadení NR SR. "Parlament zvládal úplne perfektne. Pavol Paška je môj priateľ, jeho rozhodnutie vnímam citlivo. Rátam s tým, že všetky jeho skúsenosti bude dávať Smeru-SD. Veľmi mi záleží, aby bol súčasťou rozhodnutí a rozhovorov, ktoré budú v budúcnosti," avizoval s tým, že Paška v strane ostáva a naďalej bude podpredsedom Smeru-SD. To, že s Paškom bola v strane nespokojnosť spojená s obavou, že strane v parlamentných voľbách uškodí, a preto musel odísť, označil Fico za klebety.

Kto Pavla Pašku na čele parlamentu nahradí, zatiaľ premiér nepovedal. Podľa jeho slov bude nový šéf parlamentu volený na začiatku najbližšieho rokovania pléna. "Je zrejmé, že predsedom NR SR bude nominant Smeru-SD. Pripravíme personálny návrh, ktorý bude oznámený v krátkom čase," deklaroval.

Na margo kauzy CT, ktorú opozícia s Paškom spájala, Fico podotkol, že ak má správne informácie, prístroj nebude do piešťanskej nemocnice vôbec dodaný.

Fico: Smer-SD posinil svoje postavenie

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

"Pred komunálnymi voľbami sme si v Smere-SD postavili cieľ posilniť postavenie strany v komunálnych štruktúrach. Môžem s veľkou spokojnosťou konštatovať, že tento cieľ sme naplnili," zdôraznil.

Fico pre porovnanie uviedol čísla. "V roku 2010 mal Smer-SD 599 starostov a primátorov, teraz 847. V koalícii sme mali pred štyrmi rokmi 327 zvolených primátorov a starostov, teraz 261. Dohromady všetkých starostov a primátorov v roku 2010 sme mali 926, teraz 1108," informoval. Podľa Fica sa strana posilnila aj na úrovni komunálnych poslancov. "Len za stranu Smer-SD máme 5123 poslancov a v koalícii 487. Dokopy je to o 1000 viac ako v roku 2010," poznamenal.

Robert Fico poďakoval voličom za účasť vo voľbách. "Je tu veľký záujem o dianie v mestách a obciach. Blahoželám všetkým zvoleným primátorom, starostom a poslancom bez ohľadu na politickú príslušnosť. Voľby ukázali, že si vieme veci spravovať demokraticky," myslí si.

Na margo pravice povedal, že kým Smer-SD z hľadiska starostov a primátorov dosiahol volebný zisk viac ako 29 percent, najbližšie je pravicové KDH so ziskom 4,19 percenta. Poukázal napr. aj na výsledok v bratislavskom Starom Meste. "Je to bašta pravice, ale vyhral nezávislý kandidát s našou podporou. Nezávislým je aj nový primátor Ivo Nesrovnal. Je to môj spolužiak, aby ste vedeli," povedal s úsmevom.

Podľa jeho slov aj napriek tomu, že opozícia najmä v Košiciach organizovala protesty, utrpela riadny debakel. "Richard Raši (Smer-SD) porazil Rudolfa Bauera (kandidát pravicových strán) na hlavu. Získal o 11.500 hlasov viac ako kandidát pravice," uviedol.

Na margo výsledku nezávislých kandidátov, ktorí obsadili najviac kresiel starostov a primátorov, Fico povedal, že ho to neprekvapuje. "Voľby sú iné v komunále a v prípade veľkej politiky. Tu nestačí mať za menom politickú stranu, je dôležité, či je človek vo svojom okolí známy a dôveryhodný," dodal.

Pozrite si celú tlačovú besedu Roberta Fica

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá