Zradcov zbavíme moci, sľubuje prepustený Šešelj

Zradcov zbavíme moci, sľubuje prepustený Šešelj
Zdroj foto: SITA
Dočasne prepustený srbský nacionalista Vojislav Šešelj krátko po stredajšom návrate do vlasti označil najvyšších ústavných činiteľov krajiny za zradcov, ktorých zotrvanie pri moci považuje za prekážku jeho trvalého pobytu v Srbsku.

Podľa Šešelja, ktorého po jedenástich rokoch väzby medzinárodný súd v holandskom Haagu z humanitárnych dôvodov prepustil, sa prezident Tomislav Nikolič a premiér Aleksandar Vučič spreneverili srbskému vlastenectvu. Obaja pritom boli jeho úzkymi spojencami. Šešeljovu Srbskú radikálnu stranu však v roku 2008 opustili a založili proeurópsku a v súčasnosti najsilnejšiu Srbskú pokrokovú stranu.

Pred dôsledkami návratu Šešelja ešte v pondelok varoval srbský minister práce Aleksandar Vulin. Ten vyjadril názor, že jeho podmienečné prepustenie pre závažné ochorenie je dôsledkom nátlaku niektorých západných krajín s cieľom destabilizácie "reformnej vlády" Vučiča.

"Povedali, že (moje prepustenie) je dočasné. No dočasným bude iba kým neodstavíme od moci Nikoliča a Vučiča, našich odpadlíkov a srbských zradcov. Zapredali našu česť, aby sa stali sluhami Západu," povedal v centre Belehradu Šešelj, ktorý zároveň označil Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) za "ranené globalistické zviera". Počas pobytu v Haagu údajne povedal, že sa bude po návrate do vlasti usilovať o pomstu.

ICTY v piatok schválil Šešeljove prepustenie pre jeho zlý zdravotný stav. Šešelj trpí rakovinou hrubého čreva rozšírenou do pečene. Tribunál ho tak nestihol odsúdiť za mnoho závažných zločinov, ktorých sa údajne dopustil počas vojen v Juhoslávii pred 20 rokmi na nesrbskom obyvateľstve. Šešelja obvinili z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a etnických čistiek v rozsiahlych častiach Bosny, Chorvátska a srbskej severnej provincie Vojvodina. Na belehradskom letisku ho privítali stovky priaznivcov. Verejne by Šešelj mal vystúpiť v sobotu na belehradskom Námestí republiky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá