Na cintoríne si Glváč uctil pamiatku vojnových veteránov

Aktualizované:
Na cintoríne si Glváč uctil pamiatku vojnových veteránov
Zdroj foto: TASR
Minister obrany Martin Glváč si dnes na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch uctil pamiatku všetkých vojnových veteránov. Spomienkové stretnutie sa uskutočnilo symbolicky v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny a v deň, kedy si celý svet pripomína Deň vojnových veteránov.

„11. november je deň, keď všetkým vojakom – veteránom, bez ohľadu na to, či bojovali vo svetových vojnách, alebo sa zúčastnili na zahraničnej misii, vzdávame úctu. Jedným za to, čo pre nás vybojovali, druhým za to, že vybojovaný mier, slobodu a demokraciu ďalej chránia,“ povedal minister obrany Martin Glváč. „Som presvedčený o tom, že takéto akcie, aké dnes organizujú ozbrojené sily, keď rozdávajú v uliciach Slovenska červené maky s informačným letákom o tomto pamätnom dni, prispejú k tomu, aby sa tento významný deň dostal do povedomia viac aj u nás na Slovensku,“ uviedol šéf rezortu obrany. Zároveň vysvetlil, že symbol vojnových veteránov – červený mak, budú tento rok vojaci rozdávať v uliciach Bratislavy, Žiliny, ale aj v Trenčíne a v Prešove.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim rovnako zdôraznil, že pocta v dnešný deň patrí všetkým veteránom, vrátane novodobých. „Je veľa dní, ktoré si pripomíname, ale tento patrí k tým významným z hľadiska historického aj novodobého,“ zdôraznil.

Na vojnovom cintoríne v Petržalke - Kopčanoch je pochovaných 331 vojakov deviatich národností. Vznikol v priebehu 1. svetovej vojny, v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali väčšinou ťažko ranení vojaci Rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní vojaci bojujúcich strán.

Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte v Compiégne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj ako Deň červených makov. V roku 1920 totiž prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá