Talianski vedci, ktorí nevarovali pred zemetrasením, nepôjdu do väzenia

Talianski vedci, ktorí nevarovali pred zemetrasením, nepôjdu do väzenia
Zdroj foto: SITA/AP
Šesť talianskych vedcov, ktorých odsúdili pred dvormi rokmi za nevarovanie pred ničivým zemetrasením na šesť rokov väzenia, v pondelok uspelo s odvolaním. Porota troch sudcov sa zhodla, že šiesti zo siedmich odsúdených nespáchali žiaden zločin a nemusia ísť do väzenia.

Jednému úradníkovi pôvodný trest znížila na dvojročný podmienečný trest. Pôvodne ich súd v meste L'Aquila, ktoré pred piatimi rokmi zasiahlo ničivé zemetrasenie, v októbri uznal 2012 vinnými z mnohonásobného zabitia a spoluzavinenia katastrofy zanedbaním svojej povinnosti primeraným spôsobom varovať obyvateľstvo.

Skupinu tvoria členovia vládnej komisie, ktorej úlohou bolo varovať obyvateľstvo pred takýmto nebezpečenstvom. Tá zasadala iba šesť dní pred katastrofou z apríla 2009, keď v starobylom meste a jeho okolí zahynulo 309 ľudí a tisíce ďalších prišli o strechu nad hlavou. Dospela pritom k záveru, že ničivé zemetrasenie je "nepravdepodobné", aj keď sa nedá "vylúčiť". Reagovali tak na sériu slabších otrasov, ktoré vyhodnotili ako bežný jav, keďže k nim došlo v seizmicky aktívnej oblasti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá