Gorbačov v Berlíne varoval, že svet je na pokraji novej studenej vojny

Napätie medzi hlavnými veľmocami posunulo svet bližšie k novej studenej vojne, vyhlásil dnes bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov v Nemecku na oslavách 25. výročia pádu Berlínskeho múru.

Gorbačov (83) obvinil Západ, predovšetkým Spojené štáty, že po rozpade Sovietskeho zväzu a komunistického tábora pred štvrťstoročím začali k ostatným krajinám pristupovať z pozície nadradeného víťaza. Dôsledok je podľa neho možné sčasti vidieť aj v neschopnosti svetových veľmocí predísť alebo riešiť konflikty v Juhoslávii, na Blízkom východe a nedávno aj na Ukrajine.

"Svet je na pokraji novej studenej vojny. Niektorí dokonca tvrdia, že sa už začala," uviedol Gorbačov na podujatí pri príležitosti 25. výročia pádu Berlínskeho múru, neďaleko svetoznámej Brandenburskej brány, ktorá patrí k významným pamätihodnostiam mesta. Berlínsky múr bol najznámejším symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína, Nemecka i celej Európy na východný a západný blok - teda na tábor štátov s komunistickou diktatúrou a na demokratický blok štátov.

Gorbačov vyzval na obnovenie dôvery prostredníctvom dialógu s Moskvou a navrhol, aby Západ zrušil sankcie uvalené na vysokopostavených ruských predstaviteľov za to, že Rusko podporuje separatistických povstalcov na východe Ukrajiny. Ak sa nedosiahne bezpečnosť v Európe, kontinent bude mať bezvýznamné postavenie v svetových záležitostiach, varoval Gorbačov.

Gorbačovove vyjadrenia sa zhodovali s výrokmi Rolanda Dumasa, francúzskeho ministra zahraničných vecí v čase pádu Berlínskeho múru v roku 1989.

"Bez slobody národov, bez úcty jedného národa k druhému a bez dôraznej a odvážnej politiky odzbrojenia by sa všetko mohlo zajtra začať znova," povedal Dumas. "Dokonca aj to, čo sme už zažili a čo sme nazývali studená vojna," dodal Francúz, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Prezident USA Barack Obama má niektoré podobné obavy o Európu ako Gorbačov, hoci za súčasné napätie obvinil Moskvu.

Obama v piatkovom vyhlásení vzdal hold Východným Berlínčanom v súvislosti s pádom Berlínskeho múru z 9. novembra 1989. Dodal, že "konanie Ruska proti Ukrajine nám pripomína, že ešte musíme pracovať viac na tom, aby sme si uvedomili spoločnú víziu o Európe, ktorá má byť celistvá, slobodná a mierová".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá