Opozícia chce po kauze CT prístroja preskúmať víťazné tendre Medical Group

Opozícia chce po kauze CT prístroja preskúmať víťazné tendre Medical Group
Zdroj foto: SITA
Opozícia chce ísť na poslanecký prieskum v nemocniciach, v ktorých je podozrenie na predražené nákupy prístrojov. Napríklad do martinskej a prievidzskej. Poslanecký prieskum navrhnú opozičné strany na mimoriadnom rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru.

Informovali o tom na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Ivan Uhliarik z KDH a László Solymos z Mostu-Híd.
Opozícia chce na výbore žiadať od ministerstva zdravotníctva aj zoznam všetkých tendrov, ktoré od roku 2006 vyhrala firma Medical Group, v minulosti blízka predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Táto spoločnosť mala dodať do piešťanskej nemocnice údajne predražený CT prístroj. Zdravotnícky výbor by sa mal konať na budúci týždeň. Za jeho zvolanie sa vyslovili všetky opozičné strany.

"Podarilo sa nám zozbierať dosť podpisov na to, aby sme zvolali mimoriadny výbor, ktorého jedinou témou bude prešetrenie predražených nákupov v nemocniciach," uviedol Uhliarik s tým, že opozícia nedovolí zamiesť kauzu údajne predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici pod koberec.


Od nového ministra zdravotníctva Viliama Čisláka chcú zoznam všetkých tendrov, ktoré vyhrala Medical Group od roku 2006. "Ďalej budeme žiadať vysvetlenie, prečo ministerstvo zdravotníctva nekonalo nič dva roky na základe listov, ktoré zamestnanci piešťanskej nemocnice posielali. A tiež, ako chce minister zdravotníctva zabrániť podobným praktikám v budúcnosti," doplnil Uhliarik.


Podozrivý nákup CT prístroja v piešťanskej nemocnici je podľa Solymosa len špička ľadovca, podozrenia z predražených nákupov existujú podľa neho aj v iných nemocniciach. "Chceme vedieť fakty, čísla o tom, ktoré nemocnice nakupovali predražené prístroje, kde všade Medical Group vyhrala. Práve preto chceme ísť na poslanecký prieskum v Martine, v Prievidzi, lebo tam máme indície, že tam sa takéto nákupy udiali," vysvetlil Solymos. Na prieskum mieni opozícia ísť aj v prípade, že ho vládni poslanci zamietnu.


Opozícia sa mieni na výbore okrem iného pýtať aj to, kedy minister zdravotníctva podá trestné oznámenie na nominantov ministerstva zdravotníctva, ktorí mali zabrániť predraženým nákupom. "A v neposlednom rade chcem vedieť, prečo ministerstvo zdravotníctva nezakázalo nemocniciam nakupovať od firiem, ktoré majú neznámych vlastníkov, prípadne, za ktorými stoja schránkové firmy," dodal exminister zdravotníctva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá