Strojvodcovia DB prestanú štrajkovať už v sobotu

Aktualizované:
Strojvodcovia DB prestanú štrajkovať už v sobotu
Zdroj foto: SITA/AP
Odborový zväz nemeckých rušňovodičov (GDL) v piatok vyhlásil, že terajší štrajk trvajúci od stredy sa namiesto pondelkového rána skončí v sobotu večer, teda o viac ako jeden deň skôr. Rozhodnutie ukončiť akciu strojvodcov štátneho dopravcu Deutsche Bahn (DB) už v sobotu o šiestej večer predseda GDL Claus Weselsky oznámil nečakane po tom, ako súd vo Frankfurte odmietol vyhovieť požiadavke DB, aby štrajk pozastavil prostredníctvom príkazu.

Podnik sa môže proti rozhodnutiu odvolať, napriek tomu však zrejme pôjde o najdlhší protest svojho druhu v nemeckých dejinách. Odborári chcú dosiahnuť zvýšenie platov o päť percent ako aj skrátenie pracovného času z 39 na 37 hodín týždenne. Zväz GDL zastupuje zhruba 20 000 zo 196 000 zamestnancov železníc.

Strojvodcovia v nákladnej doprave začali štajkovať ešte v stredu popoludní a od štvrtka sa k ním pripojili kolegovia v osobnej doprave. Obmedzené možnosti dopravy by mohli okrem iného narušiť oslavy 25. výročia pádu Berlínskeho múru, ktoré pripadá na nedeľu. Nemecké železnice, ktoré každý deň využíva približne 5,5 milióna cestujúcich, sú postihované štrajkami len zriedkavo.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá