Demokratický senátor Reid zablahoželal republikánom k väčšine v Senáte

Vodca väčšiny v americkom Senáte, demokrat Harry Reid, dnes zablahoželal republikánovi Mitchovi McConnellovi k získaniu tejto funkcie a povedal mu, že si voliči želajú spoluprácu oboch ich strán.

Podľa projekcie výsledkov Reuters/Ipsos by v 100-člennom Senáte republikáni mali mať najmenej 52 kresiel.
Strana zobrala demokratom viac ako potrebných šesť kresiel. Po Západnej Virgínii, Arkansase, Južnej Dakote a Montane sa jej to podarilo aj v Colorade, Iowe a Severnej Karolíne.

O výsledku volieb v Louisiane, kde žiaden z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, rozhodne až druhé kolo hlasovania v decembri.

Prevzatie kontroly nad Senátom Republikánskou stranou je "odmietnutím neúspešnej politiky prezidenta Baracka Obamu," uviedla strana. "Republikáni dostali príležitosť viesť krajinu lepším smerom a republikánska Snemovňa reprezentantov i Senát sú pripravené vypočuť si Američanov. Dúfame, že aj prezident Obama," citovala agentúra DPA predsedu Republikánskej strany Reinca Priebusa.


Republikáni podľa všetkého posilnia aj v Snemovni reprezentantov, kde mali doteraz väčšinu 234 kresiel. Agentúra AP uviedla, že pravdepodobne získajú až 246 kresiel, ktoré mali naposledy v rokoch 1947-49, za vlády iného demokratického prezidenta, Harryho S. Trumana.

Rekordnú väčšinu v Snemovni - 292 kresiel, ktorú mali demokrati v roku 1979, však republikáni neprekonali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá