Vyhliadky ratingu Slovenska sú podľa Moody's stabilné

Vyhliadky ratingu Slovenska sú podľa Moody
Zdroj foto: SITA
Výhľad dlhodobých záväzkov Slovenska, ktorý je na úrovni A2, zostáva podľa agentúry Moody's Investors Service stabilný. Rating je podporený niekoľkými faktormi, ako sú rozsiahla hospodárska a finančná integrácia Slovenska s hlavnými európskymi ekonomikami, nízky vládny dlh a dobré podmienky na požičiavanie si na trhu rovnako ako dostupnosť úverov.

Vo svojej aktuálnej správe o Slovensku to uviedla ratingová agentúra Moody's.

Tieto pozitívne faktory podľa agentúry kompenzujú to, že Slovensko bojuje s vysokou konkurenciou na exportných trhoch, má nepružný trh práce, jeho populácia starne a dynamika dlhu sa stabilizuje len pomaly.

Moody's očakáva, že "pôsobivá" makroekonomická a príjmová konvergencia so zvyškom Európskej únie (EÚ) bude pokračovať. Podľa agentúry ekonomiku podporuje aj vyváženejší mix medzi domácim a zahraničným dopytom.

Slovensko bolo atraktívnou destináciou pre priame zahraničné investície, predovšetkým v automobilovom priemysle, vďaka kvalifikovanej a konkurencieschopnej pracovnej sile, blízkosti k hlavným európskym ekonomikám rovnako ako systematickej prestavbe inštitúcií v súvislosti s implementáciou legislatívy EÚ. Niektoré faktory podľa agentúry stále priťahujú zahraničný kapitál v oblasti priamych aj portfóliových investícií.

Moody's očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska tento rok reálne vzrastie o 2,2 %. Na budúci rok by sa tempo rastu malo zrýchliť na 3,1 %. Rastové vyhliadky ohrozuje - vzhľadom na integráciu Slovenska do EÚ - prípadné ochladenie ekonomík hlavných obchodných partnerov z únie, a to predovšetkým Nemecka. Agentúra však napriek tomu počíta s pokračujúcim zvyšovaním dynamiky domáceho dopytu, čo by malo vykompenzovať príspevok exportu k rastu HDP. Navyše, klesajúca nezamestnanosť a pomalý rast spotrebiteľských cien ešte viac podporia reálny rast miezd a spotrebu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá