Priemerný úrok na úveroch na bývanie v septembri klesol na 3,13 %

Priemerný úrok na úveroch na bývanie v septembri klesol na 3,13 %
Zdroj foto: ČTK
Priemerná úroková sadzba na úveroch na bývanie dosiahla v septembri tohto roka na Slovensku nový rekord, keď klesla na úroveň 3,13 % ročne. Dôvodom je najmä zníženie úrokov v kategórii trojročných a päťročných fixácií. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Fincentrum, ktorú zostavila na základe údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

"Úvery na bývanie sa dnes s trojročnými fixáciami predávajú pri úrokovej sadzbe 2 % a pri päťročných fixáciách sa objavila už aj sadzba 2,2 %. Tieto čísla sa čiastočne prejavia už v októbri, ale ovplyvnia hlavne novembrové výsledky," predpokladá senior analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Oživenie po letných mesiacoch nastalo aj v objemoch poskytnutých úverov. V septembri banky poskytli na bývanie pôžičky v hodnote vyše 418 miliónov eur, čo predstavuje medzimesačný nárast o 14,7 %. "Posledný kvartál roka býva vždy najsilnejší, preto je možné očakávať, že do konca roka 2014 prekonáme aj doterajší rekord 507 miliónov eur, ktorý banky poskytli v máji tohto roka. Určite k tomu prispejú aktuálne výhodné podmienky," predpokladá Világi.

V septembri vzrástol aj objem poskytnutých spotrebných úverov z augustových 188 miliónov na viac ako 194 miliónov eur. Priemerná úroková sadzba však mierne vzrástla z 12,59 % na 12,61 %.

Národná banka Slovenska vyzýva banky na opatrnosť pri poskytovaní úverov. Podobne by sa mali podľa analytikov Fincentra správať aj samotní klienti. Banky totiž nebudú podľa nich za rekordne nízke úrokové sadzby požičiavať navždy. "Ak klienti plánujú riešiť bývanie, tak rozhodne je najlepší čas na hypotéku. Pri výbere výšky splátky by si však určite mali nechať finančnú rezervu, aby zvládli splácanie bez problémov aj v prípade, ak by im už pri prvom výročí fixácie úroková sadzba narástla," odporúča Világi. Podľa jeho slov je v súčasnosti vhodné aj sporiť, a tým si vytvoriť finančnú rezervu na vykrytie vyššej splátky do budúcnosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá