Dodávky plynu Ukrajine môžu byť obnovené už na budúci týždeň

Dodávky plynu Ukrajine môžu byť obnovené už na budúci týždeň
Zdroj foto: ČTK
Rusko môže obnoviť dodávky plynu Ukrajine už na budúci týždeň, ak sa splnia všetky finančné podmienky. Dnes to povedal šéf ruského štátneho plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moskva, Kyjev a Európska únia vo štvrtok (30. 10.) uzavreli dohodu o obnovení dodávok ruského zemného plynu Ukrajine počas zimy. Dohoda sa týka obdobia do marca 2015, oznámila vo štvrtok večer Európska komisia (EK).
Ukrajina musí podľa dohody v najbližších dňoch splatiť časť dlhu za ruský plyn vo výške 1,45 miliardy USD (1,15 miliardy eur). Moskva zasa Kyjevu zníži cenu plynu. Ukrajina bude potom musieť platiť za dodávky ruského plynu vopred.
Gazprom zastavil dodávky plynu Ukrajine v júni. Dôvodom boli spory o výšku dlhu a cenu komodity.

Podľa Millera Gazprom obnoví dodávky Ukrajine hneď po tom, ako Kyjev splatí časť svojho dlhu za plyn a zaplatí za novembrové dodávky. "Všetko závisí od toho, kedy to Ukrajina zaplatí. Myslíme, že by sa to mohlo stať ešte do konca budúceho týždňa," odpovedal Miller v rozhovore pre ruskú televíziu Rossija 24 na otázku týkajúcu sa termínu obnovenia dodávok.

Ukrajina musí pred obnovením dodávok zaplatiť časť dlhu vo výške 1,45 miliardy USD a 760 miliónov USD za dodávky, ktoré má dostať v novembri. Kyjev musí do konca roka zaplatiť dlh 3,1 miliardy USD za minulé dodávky.

Podľa štvrtkovej dohody bude Ukrajina do konca roka platiť za plyn 378 USD za 1000 kubických metrov a 365 USD v 1. kvartáli 2015. Podľa Ruska to je o 100 USD menej v porovnaní s predchádzajúcim kontraktom. Miller dodal, že ruská vláda by mala dohodu formálne schváliť v sobotu (1. 11.).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá