V masovom hrobe našli telá 150 sunnitských bojovníkov proti džihádistom

V masovom hrobe našli telá 150 sunnitských bojovníkov proti džihádistom
Zdroj foto: SITA/AP
Telá 150 príslušníkov sunnitského mneňa Albú Nimr, ktorí bojovali proti džihádistom z hnutia Islamský štát (IS), objavili dnes v Iraku. S odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje o tom informovala agentúra Reuters.

Militanti z IS zajali mužov v dedinách, odkiaľ pochádzali, a vzali ich do mesta Ramádí, kde ich v noci na dnes zabili a pochovali, spresnili iracké policajné a bezpečnostné zdroje.

Svedkovia vypovedali, že ďalších 70 tiel obetí z toho istého sunnitského kmeňa našli blízko mesta Hít v sunnitskej provincii Anbár; tieto tvrdenia však bezpečnostní predstavitelia doposiaľ nekomentovali.

Väčšina obetí, ktorých telá objavili pri Híte, bola členmi polície alebo sunnitskej jednotky Sahwa (Prebudenie), bojujúcej proti Islamskému štátu.

"Dnes skoro ráno sme našli tie mŕtvoly, a militanti Islamského štátu nám povedali, že 'títo ľudia sú zo Sahwy, bojovali proti vašim bratom z Islamského štátu, a toto je trest pre každého, kto bojuje proti Islamskému štátu'," uviedol jeden zo svedkov.

Kmeňoví vodcovia z Albú Nimr uviedli, že obete v oboch prípadoch patrili medzi viac než 300 mužov vo veku 18-55 rokov, ktorých tento týždeň zajali bojovníci IS.

Šiitmi vedená iracká vláda chce, aby sunnitskí kmeňoví vodcovia podporovali iracké ozbrojené sily vo vojne proti milíciám IS - tie sú známe tým, že odrezávajú hlavy či popravujú každého, kto odmieta ich radikálnu ideológiu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá