Kaliňák: Slovensko vyradili z monitorovania financovania politických strán

Aktualizované:
Skupina štátov proti korupcii (GRECO) už nebude monitorovať Slovensko za neplnenie odporúčaní v oblasti transparentnosti financovania politických strán. Oznámil to minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Dôvodom sú podľa neho volebné kódexy, ktoré vypracoval rezort, ktorý vedie, pripomienkovala ich opozícia a na konci mája ich schválila Národná rada SR.

"Na základe stanoviska a oficiálnej správy skupiny GRECO Slovensko bolo vyhodnotené ako krajina spĺňajúca vysoké štandardy v oblasti transparentnosti financovania politických strán a kampaní a boli sme vyradení z monitorovania pre túto oblasť," vyhlásil Kaliňák. To čo najviac zavážilo, bola podľa neho úprava, ktorá sa týka účasti tretích strán vo volebných kampaniach. "Bola o tom veľmi široká diskusia, dnes je to hodnotené ako inovatívna legislatíva," dodal. Ocenená bola podľa Kaliňáka aj samostatná legislatíva pre volebnú kampaň a v jej rámci zavedenie finančných limitov pre volebnú kampaň a transparentné účty. "Môžeme povedať, že Slovensko má transparentnú a kvalitnú európsku legislatívu v oblasti financovania politických strán a volebných kampaní," zhodnotil Kaliňák.

Národná rada SR schválila volebné kódexy 29. mája tohto roku, prezident ich podpísal 18. júna. Právne normy stanovujú finančné stropy pre volebnú kampaň, zavádzajú moratórium pre všetky voľby a zriaďujú tiež Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Ďalej ustanovujú, že politické strany a hnutia môžu na predvolebnú kampaň pre parlamentné voľby minúť najviac tri milióny eur. Prezidentský kandidát má limit nižší, musí si vystačiť so sumou najviac 500.000 eur. Kandidáti v regionálnych a komunálnych voľbách môžu narábať najviac s rovnakou sumou. Ak tieto limity strany či kandidáti prekročia, dostanú pokutu vo výške tisícov eur.

Niekoľkotisícové pokuty tiež hrozia za rôzne porušenia zákonov. Na voľby a financovanie politických strán má dohliadať 14-členná Štátna komisia. Desať členov do nej budú delegovať parlamentné politické strany. Päť členov komisie navrhne koalícia a päť opozícia. Po jednom členovi navrhne do komisie predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu. Komisia bude udeľovať pokuty za porušenie zákona.

Novinkou tiež je, že politické strany a kandidáti musia mať pre voľby zriadený transparentný účet. Kontrolovať sa vďaka nemu majú pohyby na účte, darcovia. Zákony riešia aj kupovanie hlasov voličov. Takéto konanie by nemalo zostať bez trestu. Rovnako by sa už nemalo stávať, že jedna strana ukradne druhej názov tesne pred registráciou. Právna norma ďalej zavádza 48-hodinové volebné moratórium pre všetky voľby, pričom doteraz platilo len pre niektoré. Dva týždne pred voľbami a v deň volieb je tiež zakázané zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky. Ak sú voľby dvojkolové, tento zákaz platí dva týždne pred prvým kolom volieb a týždeň pred druhým.

Pozrite si aj tlačovú besedu

TOP videá

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá