Netanjahu ohlásil plány na vybudovanie nových židovských osád

Netanjahu ohlásil plány na vybudovanie nových židovských osád
Zdroj foto: SITA
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu plánuje nariadiť výstavbu ďalších približne tisíc obydlí vo východnom Jeruzaleme. V pondelok to potvrdil predstaviteľ jeho vlády.

Netanjahu sa tým údajne pokúša udržať pokope svoju krehkú vládnu koalíciu, zároveň však riskuje ďalšie zhoršenie vzťahov s Washingtonom. Ultranacionalistická strana Židovský domov totiž nedávno pohrozila odchodom z vlády, ak Netanjahu nepristúpi na vybudovanie nových osád na okupovanom Západnom brehu. Pôvodne pritom navrhovala viac ako dvetisíc nových bytových jednotiek. S plánmi však nesúhlasí napríklad minister financií Jair Paid z centristickej strany Ješ Atid (Existuje budúcnosť). Palestínsky vyjednávač s Izraelom Saíb Arajkát zase tvrdí, že vybudovanie nových osád je "ďalším dôkazom páchania zločinov spadajúcich pod medzinárodné právo".

Plány na nové izraelské osady tento mesiac kritizoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, podľa ktorého to podkopáva šance na dosiahnutie mieru na Blízkom východe a je to v "jasnom rozpore" s medzinárodným právom. "Toto nevysiela tie správne signály a vyzývam izraelskú vládu, aby sa týchto plánov vzdala," uviedol.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá