Tisíce Maďarov protestovali v Budapešti proti zdaneniu internetu

Tisíce ľudí protestovali v nedeľu v Budapešti proti plánom vlády zaviesť novú daň za prenos dát cez internet. Organizátor demonštrácie Balázs Némes, ktorý založil protestnú stránku na Facebooku, vyzval vládu Viktora Orbána, aby do 48 hodín zrušila svoj zámer zaviesť internetovú daň.

V opačnom prípade vyjdú jej odporcovia v utorok opäť do ulíc. Protestujúci vyzvali Orbánovu vládu k odstúpeniu.

"Nebudeme platiť daň zločincom," hlásal jeden z transparentov. Demonštrácia sa skončila násilnosťami, keď sa časť protestujúcich presunula k sídlu vládnej strany Fidesz, kde rozbili viacero okien. Niektorým sa podarilo vyšplhať na balkón a vyvesiť tam vlajku EÚ. Budovu nakoniec obkľúčila polícia a dav sa po jej výzve rozišiel.

Návrh daňového zákona konštatuje, že poskytovatelia internetu budú platiť 150 forintov (0,49 eura) za každý gigabajt (GB) prenesených dát. Maďarské ministerstvo hospodárstva uviedlo, že z internetovej dane očakáva ročné príjmy v sume 20 miliárd forintov (65,3 milióna eur). Nová daň by mohla negatívne ovplyvniť poskytovateľov internetu a telekomunikačné firmy v krajine, bežní užívatelia sa však obávajú, že náklady ponesú oni.

Nízky vládny odhad príjmov z tejto dane by mohol naznačovať, že pre jednotlivých poskytovateľov internetu sa zavedie horná hranica pre platenie dane za prenos dát. Portál index.hu citoval poslanca vládnej strany Fidesz Antala Rogána, ktorý povedal, že daň sa ešte bude upravovať vrátane toho, že sa zavedie maximálna suma, ktorá sa bude musieť platiť.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá