Maďarskí socialisti vyzvali vládu, aby nezaviedla zdanenie internetu

Maďarskí socialisti vyzvali vládu, aby nezaviedla zdanenie internetu
Zdroj foto: SITA
Maďarská socialistická strana (MSZP) vyzvala vládu, aby odvolala návrh na zdanenie internetu. Predseda MSZP a šéf parlamentnej frakcie socialistov József Tóbiás vyhlásil, že by skôr bolo potrebné rozvíjať prístup k internetu z predaja frekvencií a zo zdrojov Európskej únie, informoval dnes ľavicový denník Népszava.

"Vláda nemôže zdaniť budúcnosť, slobodu a vedomosti," zdôraznil Tóbiás, ktorý od vlády očakáva, aby prestala zavádzať a dala jednoznačne najavo, aké má plány v tejto súvislosti. Predstavitelia kabinetu totiž po prvej vlne odporu hovorili už tom, že zdaňovať chcú iba telefonické hovory prostredníctvom internetových aplikácií.

Podľa návrhu daňových zákonov pre rok 2015, predloženého parlamentu v utorok (21. októbra), telekomunikačnú daň, ktorou doposiaľ zdaňovali telefonické hovory, SMS a MMS správy, rozšíria aj na internetové služby.

Daň za každý začatý gigabajt prenesených dát bude v zmysle predloženého návrhu 150 forintov (49 centov), pričom v prípade fyzických osôb môže daň dosiahnuť mesačne najviac 700 forintov (2,28 eura) a v prípade právnických osôb 5000 forintov (16,32 eura). Daň by mali platiť poskytovatelia služieb a nemali by túto ťarchu prenášať na užívateľov.

Vláda od tohto opatrenia očakáva nárast príjmov štátu o 20 miliárd forintov (65,3 milióna eur), povedal štátny tajomník rezortu národného hospodárstva zodpovedný za štátny rozpočet Péter Benö Banai.

Na Facebooku organizujú protestné zhromaždenie, ktoré sa má konať v nedeľu večer v Budapešti pri budove Ministerstve národného hospodárstva. Účasť na proteste na tejto spoločenskej sieti avizovalo už vyše 32.000 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá