Obchodníci prišli na to, ako zarobiť na ebole

Obchodníci prišli na to, ako zarobiť na ebole
Zdroj foto: mashable.com
Kým štáty sveta vynakladajú nemalé finančné prostriedky na boj s vírusovým ochorením ebola, niektorí vynaliezavci sa na tom snažia zarobiť. V kamenných i internetových obchodoch sa tak do ponuky dostali výrobky s motívom eboly alebo ňou inšpirované.

Americká spoločnosť Giant Microbes napríklad slávi úspech s plyšovou hračkou v podobe vírusu ebola. Kus predáva po 8,95 eura a v pondelok boli všetky zásoby vypredané. Firma ponúka aj plyšový vírus v obrej verzii za 24,95 eura a plyšovú verziu mikroskopickej vzorky eboly za 12,95 eura.

Francúzsky denník Le Figaro napísal, že spoločnosť sa špecializuje na výrobu plyšových mikróbov a má v ponuke už 150 druhov. Sú určené nielen na hranie, ale aj na vzdelávanie i "ako zábavné darčeky pre ľudí so zmyslom pre humor".

Britská spoločnosť BBC informovala, že veľkej obľube sa tesne pred Halloweenom teší kostým podobný ochrannému odevu, aký si obliekajú ľudia pomáhajúci pri prevoze pacientov chorých na ebolu či dezinfekcii. Kostým pozostávajúci z dýchacej masky, ochranných okuliarov, celotelovej kombinézy, žltých čižiem a veľkých rukavíc, sa predáva za 79,99 dolára.

Za 24,02 eura je v predaji aj drevená krájacia doska so vzorom zmesi vírusov, vrátane eboly. Pre milovníkov japonskej kuchyne sa v ponuke objavili aj sety na suši s motívom eboly za 32,16 eura.

Existujú aj prívesky, náušnice i náramky v tvare vírusu eboly.

Americká webová stránka www.mashable.com informuje tiež o viacerých produktoch s motívom eboly. Sú medzi nimi aj tričká, ktoré modifikujú už otrepaný motív I love NY či I love Paris na I love Ebola. Existuje aj set tričiek, na ktorých je motív srdca v tomto nápise nahradený mapou amerického štátu Texas, odkiaľ hlásili obeť eboly i viacero nakazených zdravotníkov.

Kúpiť si možno aj tričko s nápisom "Bol som v Nigérii a všetko, čo odtiaľ mám, je toto trápne tričko a ebola". Tričká s týmto nápisom sú stále v predaji napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia označila epidémiu eboly v Nigérii za skončenú.

V USA sa predávajú aj súpravy pomôcok potrebných na prežitie pobytu v krajine, kde je výskyt eboly, látka na vyšívanie napnutá na bubienku s predtlačeným vzorom v podobe vírusu eboly, ale aj rôzne nálepky, napríklad s textom "EBOLA - Obamov dar Amerike".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá