Slovensko dá na boj proti ebole 90.000 eur

Aktualizované:
Slovensko plánuje africkým krajinám postihnutým ebolou poskytnúť ďalšiu pomoc. Na vybudovanie poľných nemocníc chce Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo obrany SR prispieť materiálno-humanitárnou pomocou v hodnote asi 90.000 eur.

„Pôjde o stany, postele, prikrývky, osvetlenie, uteráky, generátory, umývadlá a toalety,“ povedal pre TASR riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí (MZV) Peter Susko. Ide o podnet šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka, ktorý požiadal ostatné rezorty, aby rozpracovali možnosti pomoci v boji proti ebole.

„Príspevok je výsledkom medzirezortnej koordinácie, ktorá pokračuje. Za týmto účelom na MZV zvažujeme aj vytvorenie stálej pracovnej skupiny,“ poznamenal. Slovensko sa do humanitárnej pomoci prvýkrát zapojilo finančne cez Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Z prostriedkov rozvojovej pomoci MZV v polovici septembra putovalo na pomoc 15.000 eur.

V krajinách postihnutých ebolou nie je žiaden Slovák, a teda ani slovenský lekár, konštatoval Susko. MZV pred pár dňami na svojej internetovej stránke v súvislosti s ochorením upozornilo na výrazné zdravotné riziko pri cestách do Libérie, Sierry Leone a Guinejskej republiky. Zvážiť treba aj cesty do ich metropol a pozor si treba dať na riziká vzniku nových prípadov v Mali a na Pobreží Slonoviny. Zo zoznamu rizikových krajín vypadla Nigéria. Ministerstvo odporúča Slovákom, aby sa v prípade cestovania do zmienených krajín dobrovoľne nahlásili v jeho registračnom systéme.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá