Francúzsko sa stalo najväčším producentom vína na svete

Francúzsko sa stalo najväčším producentom vína na svete
Zdroj foto:
Celosvetová produkcia vína tento rok klesla a zmeny klímy spôsobili prekvapivé posuny v poradí producentov. Na prvé miesto sa opäť vrátilo Francúzsko, ktoré zosadilo z čela Taliansko. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa prvých predpovedí vinári nemajú za sebou nijako vynikajúci rok. Celková produkcia sa odhaduje na 271 miliónov hektolitrov, čo je o 6 % menej ako vlani, uviedol dnes v Paríži generálny tajomník Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) Jean-Marie Aurand. Produkciu výraznejšie ovplyvnilo počasie, predovšetkým v Európe.

Najväčším producentom sa v tomto roku stalo Francúzsko so 46,2 milióna hektolitrov. Na druhé miesto kleslo Taliansko so 44,4 milióna hektolitrov a tretie skončilo Španielsko s 37 miliónmi hektolitrov. V týchto troch tradičných vinárskych krajinách sa tento rok podľa prognóz vyprodukovalo celkovo 128 miliónov hektolitrov, čo je takmer polovica celosvetovej produkcie.

Rekordnú produkciu hlási Nový Zéland, kde sa vyrobilo 3,2 milióna hektolitrov vína, čo je o 29 % viac ako vlani. V Nemecku produkcia vyskočila o 16 %. Naopak, prudko klesla produkcia v Čile, kde sa prepadla o 22 %.

"Produkcia v tomto roku by mala uspokojiť aj dopyt zo strany všetkých, ktorí víno priemyselne spracovávajú, napríklad na koňak, do jedla alebo vermút," uviedol Aurand. Zdôraznil, že víno sa čoraz viac stáva medzinárodne obchodovaným tovarom. "Z piatich vypitých fliaš sú vždy až dve dovezené." To predstavuje globálny export v celkovej hodnote 25 miliárd eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá