Saganovi chcú skomplikovať cestu za zeleným dresom, zmenili bodovanie na Tour

Saganovi chcú skomplikovať cestu za zeleným dresom, zmenili bodovanie na Tour
Zdroj foto: SITA
Peter Sagan to bude mať na ceste za štvrtým zeleným dresom najlepšieho cyklistu v bodovacej súťaži na Tour de France ťažšie. Spolu s itinerárom ročníka 2015 zverejnili organizátori aj zmeny v hodnotení, ktoré zvýhodňujú víťazov rovinatých etáp.

Takých bude v programe budúcoročných pretekov deväť. Riaditeľ Tour Christian Prudhomme pre cyclingnews.com priznal, že ich motivovala Saganova dominancia v uplynulých troch ročníkoch. Slovák naposledy ovládol súťaž bez toho, aby získal etapový vavrín. Stačili mu body za popredné umiestnenia v cieli a v šprintérskych prémiách.

Od roku 2012, keď si Sagan prvý raz obliekol zelený dres, platilo, že víťaz rovinatej etapy získal 45 bodov, druhý v cieli 35, tretí 30 a zvyšných dvanásť jazdcov postupne 26, 22, 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2. Po novom sa zvýraznia rozdiely medzi prvými troma cyklistami. Víťaz berie 50 bodov, druhý 30, tretí 20, cyklisti od štvrtého po pätnáste miesto 18, 16, 14, 12, 10, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

"Urobili sme nejaké úpravy v bodovacej súťaži. V tých etapách, kde je takmer isté, že sa skončia hromadným špurtom, odmeníme víťaza vyšším počtom bodov. Chceme tým dostať späť do hry čistých špurtérov," potvrdil účelovosť zmeny riaditeľ pretekov pre výber trasy Thierry Gouvenou.

Do Tour de France 2015 sa vráti aj systém časovej bonifikácie, ktorý naposledy miešal poradím v roku 2007. Platiť však bude iba prvý týždeň od druhej po ôsmu etapu. Víťaz etapy dostane k dobru desať sekúnd, druhý v cieli šesť, tretí štyri. Špurtérov to má motivovať k tomu, aby útočili na žltý dres vedúceho jazdca.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá