September bol najteplejší za 135 rokov

September bol najteplejší za 135 rokov
Zdroj foto: ČTK/PA
Uplynulý mesiac bol najteplejším septembrom na Zemi za 135 rokov, odkedy sa začali robiť záznamy. Klimatológovia z amerického Národného úradu pre výskum oceánov a atmosféry (NOAA) dnes oznámili, že priemerná teplota v septembri dosiahla 15,7 stupňa Celzia, čo bol už štvrtý mesačný rekord v tomto roku - po máji, júni a auguste.

Rok 2014 smeruje k tomu, že bude vôbec najhorúcejším zaznamenaným rokom, informovala tlačová agentúra AP.
Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka dosiahla globálna priemerná teplota 14,78 stupňa Celzia, čo spolu s rokom 1998 predstavuje deväť vôbec najteplejších zaznamenaných mesiacov.

Je "veľmi pravdepodobné", že rok 2014 prekoná rekord pre najteplejší rok, citovala AP klimatologičku NOAA Jessicu Blundenovú.

Odkedy začala NOAA robiť v roku 1880 záznamy, nasledovali v nich postupne ako najhorúcejšie roky 1995, 1997, 1998, 2005 a 2010. "Je to jeden z mnohých indikátorov, že sa klimatická zmena nezastavila a naďalej je jednou z najvýznamnejších záležitostí, ktorým ľudstvo čelí," uviedol klimatológ Univerzity v Illinois Donald Wuebbles.


Hoci sa v septembri v častiach amerického Stredozápadu, v Rusku a strednej Afrike mierne ochladilo, na západe USA, v Austrálii, Európe, v severozápadnej Afrike, centrálnej časti Južnej Ameriky a v častiach Ázie bolo oveľa teplejšie ako zvyčajne.


Rekordné teploty sa začali vlani koncom roka a uplynulých 12 mesiacov, od októbra 2013 do septembra 2014, bolo doteraz najteplejším zaznamenaným rokom. Blundenová upozornila, že od decembra 1916 nebol prekonaný žiaden mesačný rekord v chlade, všetky rekordy sa týkali tepla.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá