Štrajk nemeckých rušňovodičov má dopad aj na medzinárodné vlaky

Štrajk nemeckých rušňovodičov má dopad aj na medzinárodné vlaky
Zdroj foto: SITA/AP
Rušňovodiči nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn vstúpili dnes do dvojdňového štrajku po tom, ako ich odbory odmietli novú platovú ponuku v spore, ktorý komplikuje súperenie medzi odborovými organizáciami, informovala tlačová agentúra AP.

Odborová organizácia GDL vyzvala svojich členov na štrajk od dnešných skorých ranných hodín až do pondelňajšieho rána. Ide už o druhý ich štrajk tento týždeň.

GDL požaduje päťpercentné zvýšenie platov a skrátenie pracovného času. Väčším problémom je však jej požiadavka, aby mohla vyjednávať za ďalších železničných zamestnancov, tradične zastupovaných konkurenčnými odbormi, napísala AP.

Železničná spoločnosť Deutsche Bahn uviedla, že v piatok ponúkla rušňovodičom päťpercentné zvýšenie platov počas 30 mesiacov, ale nepristúpi na mzdové dohody týkajúce sa ďalších zamestnancov. GDL jej ponuku odmietla.

Deutsche Bahm upozornila, že počas víkendu vypraví zrejme iba 30 percent z plánovaných diaľkových vlakových spojov.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v piatok informovala, že štrajk nemeckých rušňovodičov - od 2.00 h dnešného dňa do pondelka 20. októbra do 04.00 h - ovplyvní pravdepodobne aj šesticu medzinárodných vlakov, ktoré jazdia cez slovenské územie. Nočné vlaky majú byť počas štrajku v plnej prevádzke, nie je však vylúčené ich meškanie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá