Rumunský prezident obvinil premiéra, že pracoval ako agent

Rumunský prezident obvinil premiéra, že pracoval ako agent
Zdroj foto: SITA/AP
Rumunský prezident Traian Basescu, ktorého mandát sa končí v decembri, obvinil svojho dlhoročného rivala premiéra Victora Pontu, že v rokoch 1997 až 2001 pôsobil ako tajný agent.

Ponta, ktorý sa uchádza o prezidentský post, označil tieto obvinenia za klamstvá.

Posledný súboj medzi dvoma súpermi vypukol v polovici prezidentskej kampane, ktorá sa pravdepodobne skončí víťazstvom Pontu. Basescu, ktorý sa už po dvoch mandátoch o prezidentský post uchádzať nemôže, podporuje pravicového kandidáta. "Victor Ponta musí pripustiť, že bol agentom rumunských tajných služieb SIE," povedal v pondelok Basescu súkromnej televíznej stanici Realitatea. "To nie je bomba, to je...skutočnosť, ktorú som pripravený potvrdiť."

"Od roku 1995, keď som ukončil štúdiá na právnickej fakulte, prešlo 20 rokov, počas ktorých som vždy rešpektoval zákony krajiny," povedal Ponta novinárom. Minister spravodlivosti v Pontovej vláde povedal, že výroky prezidenta Basesca sú pravdepodobne predvolebným manévrom.

Bývalý prokurátor a amatérsky automobilový pretekár Ponta je rumunským premiérom od roku 2012 a jeho ľavicová aliancia má väčšinu v parlamente. Prezidentské právomoci sú zväčša ceremoniálne, no dajú Pontovi, v prípade ak vyhrá, veľké právomoci v kľúčových momentoch vrátane menovania premiéra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá