Zomrel herec a disident Pavel Landovský

Vo veku 78 rokov zomrel v piatok večer Pavel Landovský, známy český herec, dramatik, bývalý protikomunistický disident, signatár Charty 77 a priateľ zosnulého prezidenta Václava Havla. Rodina Landovského dnes oznámila médiám, že príčinou smrti bol infarkt.

Informácie priniesol český spravodajský server iDNES.cz a tlačová agentúra AP.

Landovský sa vypracoval medzi najznámejších československých hercov, hoci nemal nijaké formálne herecké vzdelanie. V 60. rokoch účinkoval okrem iného aj v oscarovom filme Ostro sledované vlaky. Pôsobil v pražskom Činohernom klube, ale po podpise Charty 77 bol nútený emigrovať do susedného Rakúska, kde pokračoval v hereckej kariére. Do Československa sa vrátil po Nežnej revolúcii.

Slovenskí diváci si ho najčastejšie pamätajú ako nezabudnuteľného majora Terazkyho v komédii Černí baroni. Hral v celom rade ďalších filmov, napríklad Utrpenie mladého Boháčka, Markéta Lazarová, Neznesiteľná ľahkosť bytia či komédia Vratné lahve režiséra Jana Svěráka. Pozoruhodný bol jeho výkon vo sfilmovanej divadelnej hre Václava Havla Audiencia.

Okrem herectva sa Landovský venoval aj divadelnej tvorbe.

"Zostane mi tichá spomienka na skvelého herca a búrliváka... Bude mi chýbať, ale pre to, čo po sebe zanechal, sa na Pavla zabudnúť nikdy nedá. Mal som ho veľmi rád," povedal herecký kolega Miroslav Donutil, ktorého citoval web iDNES.cz.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá