Nobelovu cenu mieru získala Malála a indický aktivista

Laureátmi tohtoročnej Nobelovej ceny za mier sa stali indický bojovník za práva detí Kailash Satyarthi a pakistanská aktivistka za vzdelávanie dievčat Malála Júsafzajová. Oznámil to dnes Nórsky Nobelov výbor, ktorý tento rok dostal rekordných 278 nominácií.

Členovia výboru ocenili Satyarthiho a Júsafzajovú "za ich zápas proti útlaku detí a mladých ľudí a za práva všetkých detí na vzdelanie".

Na prestížne ocenenie, dotované sumou osem miliónov švédskych korún (v prepočte 876.000 eur), bolo celkovo navrhnutých 231 osobností a 47 organizácií.

Za tohtoročných favoritov boli považovaní aj pápež František či bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Medzi možnými laureátmi sa spomínala aj Júsafzajová, meno indického aktivistu však v úvahách nefigurovalo.

Medzi známymi nominantmi bol aj konžský gynekológ Denis Mukwege, poskytujúci pomoc obetiam hromadného znásilnenia, ruský opozičný denník Novaja Gazeta či obyvatelia juhotalianskeho ostrova Lampedusa, ktorí čelia bezprecedentnému náporu imigrantov.

Ako zvyčajne, pred oficiálnym oznámením neprenikli do médií žiadne informácie o tohtoročnom laureátovi. Člen Nórskeho Nobelovho výboru Geir Lundestad však naznačil, že výber bol ťažší než v predchádzajúcich rokoch. Päťčlenný výbor musel absolvovať, namiesto obvyklých piatich či šiestich, až sedem stretnutí.

Vlani získala Nobelovu cenu za mier Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá dohliadala na likvidáciu bojových plynov v Sýrii. V roku 2012 bola ocenená Európska únia za dlhodobé úsilie v zjednocovaní kontinentu a presadzovaní demokracie a mieru.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá