Euroskeptici sa po prvý raz dostali do britského parlamentu

Britskí euroskeptici zaznamenali ďalší triumf. Prvý raz v histórii získali poslanecké kreslo v britskom parlamente. Mandát vyhrali v doplňujúcich voľbách, keď odstúpil konzervatívny poslanec Douglas Carswell a rozhodol sa kandidovať za euroskeptikov.

Euroskeptická a protiimigračná Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) získala dnes kreslo v britskom parlamente, keď uspela v štvrtkových doplňovacích voľbách vo východoanglickom meste Clacton-on-Sea.
Konanie doplňovacích volieb si vynútil augustový odchod poslanca Douglasa Carswell z vládnucej Konzervatívnej strany, ktorý sa následne vzdal svojho mandátu.

Pri štvrtkovom hlasovaní v obvode Clacton Carswella podporilo takmer 60 percent voličov, zatiaľ čo jeho konzervatívneho protikandidáta necelých 25 percent. Labouristi skončili na treťom mieste s približne 11-percentnou podporou. Na hlasovaní sa zúčastnilo zhruba 51 percent voličov. V porovnaním s predchádzajúcimi voľbami konzervatívci v obvode stratili až 44 percent voličov.

Carswell sa tak stal oficiálne prvým poslancom UKIP-u v Dolnej snemovni britského parlamentu. Podľa agentúry DPA je tento volebný úspech euroskeptikov varovaním pre vládnych konzervatívcov i opozičných labouristov len sedem mesiacov pred celoštátnymi parlamentnými voľbami v Británii.

Carswell považuje svoj úspech za signál "hlbokej zmeny v britskej politike". UKIP podľa neho musí byť stranou všetkých Britov. "Naša sila musí byť v našej šírke. Ak tomuto (cieľu) zostaneme verní, neexistuje je nič, čo by sme nemohli dosiahnuť," vyhlásil Carswell, ktorého citovala televízia Sky News.

V istom momente to vyzeralo, že UKIP dnes bude oslavovať dvojitý volebný triumf. Jeho kandidát John Bickley v ďalších štvrtkových doplňovacích voľbách v obvode Heywood a Middleton neďaleko Manchestru (vynútených úmrtím doterajšieho poslanca) len o 617  hlasov zaostal za labouristickou súperkou Liz McInnesovou.

Bickley získal 39 percent a McInnesová 41 percent hlasov. Obvod Heywood a Middleton je pritom od svojho vzniku v roku 1983 tradičnou baštou labouristov. Pri 36-percentnej volebnej účasti UKIP získal na úkor labouristov až 18 percent voličov. Konzervatívci skončili tretí s 12-percentou podporou, uviedla televízia BBC.

UKIP získala v májových voľbách do Európskeho parlamentu najviac hlasov zo všetkých britských strán. Doposiaľ však nemala žiadneho zvoleného poslanca v britskom parlamente. Z konzervatívnej strany odišli do UKIP-u už dvaja poslanci, ktorí zároveň rezignovali na svoje mandáty.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá