K obetiam eboly v Španielsku chcú priradiť aj psa

K obetiam šíriacej sa epidémie eboly čoskoro zrejme pribudne aj pes. Konkrétne ide o psa španielskej zdravotnej sestry, ktorá sa vírusom nakazila a je v súčasnosti v karanténe v jednej z madridských nemocníc. Informovala o tom agentúra AP.

Španielske úrady chcú nechať zviera utratiť, nakoľko sa obávajú, že pes by mohol prispieť k šíreniu choroby. Zákrok v utorok oficiálne nariadil príslušný súd.

Štúdie síce dokazujú, že psy sa vírusom eboly môžu nakaziť a nemusia sa u nich pritom prejavovať žiadne symptómy, avšak nie je celkom jasné, či je možný prenos vírusu zo psa na človeka.

Laboratórne experimenty na iných zvieratách nasvedčujú, že vírus sa môže nachádzať v slinách a exkrementoch nakazených živočíchov.

Súd dospel k takémuto rozhodnutiu na základe tvrdenia, že podľa dostupných vedeckých poznatkov nemožno vylúčiť, že psy môžu byť prenášačmi choroby.

Španielska organizácia na ochranu práv zvierat Animal Equality spochybňuje rozhodnutie úradov. Kritizuje najmä fakt, že úrady "chcú obetovať zviera bez stanovenia diagnózy či zváženia možnosti umiestniť zviera do karantény."

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá