Islamský štát plánuje vysielať do Európy teroristické komandá

Militantná skupina Islamský štát (IS), kontrolujúca rozsiahle oblasti Sýrie a Iraku, plánuje vysielať do Európy teroristov vydávajúcich sa za utečencov. Oznámili to dnes nemecké noviny Bild am Sonntag s odvolaním sa zistenia amerických spravodajských služieb.

Plány IS sa podarilo odhaliť vďaka americkým agentom, ktorí dešifrovali komunikáciu medzi vodcami tohto zoskupenia.

Zo zachytených rozhovorov vyplynulo, že komandá militantov IS sa majú infiltrovať najskôr do Turecka. Odtiaľ by mali odcestovať do západoeurópskych krajín vrátane Nemecka, kde by mali podnikať teroristické útoky.

Skupiny teroristov sa chcú zamiešať medzi utečencov. Pri svojich presunoch by nemali využívať leteckú dopravu vzhľadom na prísne bezpečnostné kontroly na letiskách.

Bližšie informácie o cieľoch alebo charaktere plánovaných útokov nie sú známe.

Organizácia - teraz nazývaná Islamský štát - vznikla pôvodne v Iraku, odkiaľ sa rozšírila aj do susednej Sýrie. V chaose tamojšej občianskej vojny sa prudko rozrástla a ovládla tam rozsiahle oblasti. V júni tohto roku podnikla úspešnú bleskovú ofenzívu na severe a západe Iraku. V súčasnosti siaha moc IS od severnej Sýrie až po predmestia irackej metropoly Bagdad. Na obsadených územiach islamisti vyhlásili kalifát.

Podľa odhadov CIA má táto sunnitská militantná skupina odštiepená od al-Káidy k dispozícií 20.000-31.000 bojovníkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá