Do Soulu pricestovala severokórejská delegácia

Neobvyklá a naozaj zriedkavá návšteva bude možno prínosom vzájomných vzťahov, ktoré sú na bode mrazu. Medzi delegátmi je aj šéf politbyra Kórejskej ľudovej armády Hwang Pchjong-so.

Sever a Juh sa dohodli na pokračovaní rokovaní

Severná a Južná Kórea sa dohodli na pokračovaní formálnych rozhovorov na vysokej úrovni, ktoré sú zastavené od februára. Informujú o tom juhokórejské médiá. K dohode došlo počas nečakanej návštevy delegácie vysokopostavených predstaviteľov KĽDR, pričom oficiálnym dôvodom ich cesty bola záverečná ceremónia Ázijských hier. Zloženie delegácie však napovedalo, že nejde o obyčajnú návštevu. Vedie ju totiž Hwang Pchjong-so, považovaný za muža číslo 2 severokórejského režimu, pričom prítomní sú aj ďalší blízki spolupracovníci najvyššieho lídra KĽDR Kima Čong-una. Hwang po príchode rokoval s juhokórejským ministrom pre znovuzjednotenie i bezpečnostným poradcom prezidentky Pak Kun-hje. Obe strany sa dohodli, že sa opäť stretnú v priebehu niekoľkých týždňov.

Kórejská ľudovodemokratická republika funguje na stalinistickom princípe s dominantnou pozíciou vodcu. Izolovaná krajina má však obrovské hospodárske problémy a väčšina 23-miliónovej populácie trpí nedostatkom základných potravín, ktoré tak musia dovážať zo zahraničia. Zriedkavá významná návšteva tak môže byť náznakom snahy o mierne zlepšenie vzťahov s bohatým susedom. Prichádza tiež v čase špekulácií o zlom zdravotnom stave severokórejského lídra. Kim Čong-un sa už niekoľko týždňov neukázal na verejnosti a na konci septembra vynechal aj dôležité politické stretnutie. Severná a Južná Kórea sú technicky stále vo vojne, keďže konflikt z rokov 1950-53 neukončila mierová dohoda.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá