USA zmiernili svoje zbraňové embargo voči Vietnamu

Táto krajina môže od Američanov nakupovať zbrane a zbraňové systémy určené pre námorníctvo. Washington urobil tento ústretový krok potom, ako Hanoj výrazne pokročil v oblasti ľudských práv.

Spojené štáty čiastočne zrušili desaťročia staré embargo týkajúce sa poskytovania smrtiacej vojenskej pomoci Vietnamu. Cieľom je pomôcť krajine zlepšiť jej námornú bezpečnosť. Ministerstvo zahraničia uviedlo, že uvoľnenie opatrení sa týka len zbraní pre námorníctvo. K dohode došlo po rokovaniach medzi šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym a jeho vietnamským kolegom Phamom Binhom Minom vo štvrtok vo Washingtone. Krok je podľa všetkého zameraný na podporenie schopnosti Vietnamu čeliť čínskym akciám v okolí sporných ostrovov v Juhočínskom mori. Podľa amerických predstaviteľov rozhodnutie nasledovalo po pokrokoch v oblasti ľudských práv, ktoré zahŕňa prepúšťanie politických väzňov. Ako však zdôraznili, ďalšie uvoľňovanie si vyžiada aj dodatočné kroky zo strany Vietnamu.

USA uvalili zbrojné embargo na Vietnam v roku 1984. Diplomatické vzťahy krajiny obnovili v roku 1995, viac než 20 rokov po skončení vojny vo Vietname.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá