Kalifornia ako prvý štát USA zakázala používanie plastikových tašiek

Kalifornia ako prvý štát USA zakázala používanie plastikových tašiek
Zdroj foto: SITA
Kalifornia sa stala v utorok prvým americkým štátom, ktorý zakázal používanie jednorazových plastikových tašiek. Legislatíva, ktorú podpísal tamojší guvernér Jerry Brown, vstúpi do platnosti od júla budúceho roka, informovala dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na stanicu CBS.

"Tento zákon je krokom správnym smerom, pretože redukuje záplavu plastikového odpadu, ktorý znečisťujú naše pláže, parky a dokonca i samotný obrovský oceán. Sme prvými, kto prikročil k zákazu týchto tašiek, ale nie poslednými," uviedol Brown vo vyhlásení pripojenom k podpisu predmetného senátneho zákona č. 270.

Ekológovia považujú tento zákaz za míľnik. "Je to dobré pre Kaliforniu a odráža to naše hodnoty ako štátu, ktorý sa stará o životné prostredie, morskú biológiu a divé zvieratá," uviedla Karen Garrisonová z neziskovej ochranárskej organizácie Natural Resource Defense Council (NRDC) so sídlom v New Yorku.

"Najmenej 50 druhov morských vtákov prijíma v potrave aj odpad, väčšinu ktorého tvoria plasty, čo vedie k ich vyhladovaniu, uduseniu, vnútorným zraneniam či infekciám. Trpia i morské korytnačky, veľryby a iné živočíchy," dodala Garrisonová. Podľa NRDC sú plastikové tašky najrozšírenejším typom odpadu v Kalifornii.

Podobné environmentálne opatrenia sa chystajú prijať aj ďalšie americké štáty Massachusetts, New Jersey, Rhode Island, ako aj Portoriko, ktoré je závislým územím USA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá