Kiska uvažuje o kancelárii V4 priamo v Silicon Valley

Kiska uvažuje o kancelárii V4 priamo v Silicon Valley
Zdroj foto: TASR
Všetky krajiny zo skupiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú si vedomé toho, že motorom ich ekonomík v 21. storočí musia byť inovácie. Vo svojom prejave na Stredoeurópskom fóre pre digitálnu ekonomiku v New Yorku, organizovanom v spolupráci s firmou Google, na to upozornil prezident SR Andrej Kiska. Slovensko v súčasnosti zoskupeniu V4 predsedá.

"Pre naše krajiny, keďže sme relatívne malé, je dôležité pracovať na podpore inovácií spoločne. Musíme spojiť sily, aby sme náš región zviditeľnili v USA," zdôraznil Kiska. Jednou z ideí, ktoré by sa mali do budúcnosti zvážiť, je podľa neho zriadenie spoločnej reprezentačnej kancelárie v Silicon Valley v USA, takzvaného Visegrad House. "Pomohlo by to zviditeľniť sa našim start-upom, prilákať viac investícií, vytvoriť spoločnú a dobre známu ochrannú známku pre región V4," vysvetlil.

Podľa hlavy štátu je ekonomická diplomacia pre Slovensko v dnešnej situácii veľmi dôležitá. Rovnako je dôležitá podpora start-upov, inovácií, výskumu či reforma školstva. "Prezident nemá exekutívnu moc, ale má právo a je jeho úlohou otvárať otázky, témy a pýtať sa zodpovedných, prečo niektoré veci, ktoré by mohli fungovať lepšie, nefungujú. Chcem akcentovať podporu začínajúcim podnikateľom, start-upom, malým a stredným zamestnávateľom, tým, ktorí tvoria prácu," povedal Kiska počas fóra slovenským novinárom.

Prezident, ktorý je od utorka na pracovnej návšteve USA, absolvoval hneď v prvý deň recepciu pre vedúcich delegácií na Valnom zhromaždení OSN s americkým prezidentom Barackom Obamom. V stredu sa na pôde OSN uskutočnili bilaterálne stretnutia s partnermi z Macedónska či Albánska a hlava štátu sa zúčastnila aj oficiálneho obeda podávaného generálnym tajomníkom organizácie Pan Ki-munom. Popoludní okrem stredoeurópskeho fóra Kiska ešte navštívil otvorenie výstavy fotografa Paula Martinku v priestoroch generálneho konzulátu SR v New Yorku.

Dnes čaká prezidenta vystúpenie na Valnom zhromaždení OSN. Kiska avizoval, že jeho hlavnou témou bude situácia na Ukrajine a úloha tejto globálnej organizácie v riešení konfliktov. Následne sa stretne s predsedom VZ Samom Kutesom a generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. "S generálnym tajomníkom budeme rozoberať úlohy, ktoré stoja pred OSN. Chcel by som vyjadriť uznanie jeho práci. Je neľahké obdobie, skutočne spravil veľký kus práce," povedal Kiska. Počas dňa absolvuje tiež bilaterálne rokovanie so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá